TSMC, Tayvan'daki en gelişmiş yongaların toplu üretimine başladı

Tayvan -Chipmaker Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd (TSMC) güney Tayvan’da en gelişmiş yongalarının seri üretimine başladı ve şirketin başkanı adadaki kapasiteyi artırmaya devam edeceğini söyledi.

Uzun zamandır beklenen 3 nanometre teknolojisine sahip çiplerin seri üretimi, dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisinin yurtiçi ve yurtdışındaki yatırım planlarına odaklanırken ortaya çıkıyor. TSMC, cep telefonlarından savaş uçaklarına teknolojide kullanılan gelişmiş çiplerin üreticisi olarak hakim bir konuma sahiptir.

TSMC Başkanı “TSMC, Tayvan’a önemli ölçüde yatırım yaparken teknoloji liderliğini koruyor, yatırım yapmaya ve çevreyle gelişmeye devam ediyor” dedi. Mark Liu Güneydeki Tainan şehrinde üretim ve kapasite artırımı münasebetiyle düzenlenen törenle konuştu.

Ayrıca Oku

TSMC, Arizona çip fabrikalarından yıllık 10 milyar gelir elde ediyor
Apple tedarikçisi TSMC yakında 3nm yonga üretimine başlayacak

Liu şirketin 3 nanometrelik çipine olan talebin, 5G dahil olmak üzere yeni teknolojiler ve yüksek performanslı bilgi işlem ürünleri tarafından yönlendirilen “çok güçlü” olduğunu söyledi. Detaylandırmadı.

Bu ayın başlarında TSMC, ABD tarihindeki en büyük yabancı yatırımlar arasında yer alan yeni Arizona tesisinde planlanan yatırımını üç kattan fazla 40 milyar dolara çıkaracağını söyledi.

Önemli olan Tayvanlı şirket Apple Inc. ve Nvidia Şirketi başlıca müşterileri arasında ayrıca Japonya’da bir çip tesisi kuruyor ve Almanya’ya potansiyel bir genişlemeyi gözden geçirmenin ilk aşamalarında olduğunu söyledi.

TSMC’nin yabancı yatırımının Tayvan’ın yarı iletkenlerdeki kilit konumunu baltalayacağına dair endişelere açık bir yanıt olarak Liu, üretimin TSMC’nin “Tayvan’da ileri teknoloji geliştirmek ve kapasiteyi genişletmek için somut adımlar attığının” bir göstergesi olduğunu söyledi.

Tayvan hükümeti, adanın büyük bir yarı iletken üreticisi ve en gelişmiş çiplerin üreticisi olarak konumunun güvenli olduğunu söyleyerek, çip endüstrisi için “Tayvan’a veda” eğilimi hakkındaki endişeleri reddetti.

Liu, seri üretimin başarılı olduğunu ve iyi verim sağladığını belirterek, yeni 3 nanometre teknolojisinin beş yıl içinde 1,5 trilyon dolarlık piyasa değeri olan nihai ürünler yaratacağını da sözlerine ekledi.

TSMC, kuzey ve orta Tayvan’da üretilmesi planlanan yeni nesil 2 nanometre yongalar için fabrikalar kurmaya çalıştığını söyledi.

TSMC, üretiminin büyük kısmının Tayvan’da kalacağını defalarca söyledi.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9