İnsanları 5G hizmetlerine bağlamaktan operasyon maliyetlerini düşürmeye kadar, ülkenin canlanan telekom sektörü reformların patlamasına tanık oluyor ve yeni yılda ağlar oluşturmak için 1,5 milyon Rs’den fazla crore yatırımı çekmeye hazırlanıyor.

Bir zamanlar Hindistan’ın büyüme hikayesinin poster çocuğu, ardından birçok oyuncunun solup gittiği ve şimdi reform dalgasının yanı sıra büyük bilet yatırımlarının sürdüğü borç yüklü bir segment olan telekom sektörü, 2022’de yeni bir sayfa açtı.

Adani grubu telekom işi için tam teşekküllü planını henüz açıklamazken, Reliance Industries Başkanı Mukesh Ambani Rs taahhüt etti. Aralık 2023’e kadar ülke çapında bir 5G ağını kullanıma sunmak için 2 lakh crore yatırımı.

“4-5 yıldır merakla beklenen bir teknoloji olan 5G’nin lansmanı nedeniyle heyecan verici bir yıl oldu. Bu ileriye doğru büyük bir adım. Önümüzdeki yıl 5G’nin güçlü bir şekilde piyasaya sürülmesini dört gözle bekliyoruz çünkü bu yıl sadece bir başlangıç” .

Telekom Sekreteri “Hepimiz kullanım senaryoları üzerinde çalışıyoruz. Eyalet hükümetlerine, bakanlıklara, girişimlere ve yenilikçilere Hindistan bağlamında işletmelerin önünü açacak ve aynı zamanda bazı kamu sorunlarını, bazı zorlukları çözecek yenilikçi kullanım senaryoları ile çıkmalarını söylüyoruz.” K Rajaraman, PTI’ye söyledi.

Ayrıca, hükümetin telekom operatörlerinin operasyon maliyetlerini düşürecek önlemleri almaya devam edeceğini, bunun da on yıldan fazla bir süredir borç yükü altında ezilen sektör için daha yüksek marjlarla sonuçlanacağını söyledi.

Reliance Jio, 20 yıllık bir süre boyunca ödemek zorunda olduğu spektrum için 87.946,93 Rs taahhüt etti ve geriye 1,12 Rs lakh crore bakiye bıraktı. Şirket, kendi 5G çekirdeğini oluşturmak için kısmi bir miktar yatırım yapmış olsa da, kaynaklara göre, 2023’te 5G için 1,12 lakh Rs’nin büyük bir kısmını 5G yatırımına yatıracak.

Bharti Airtel’in, TCS ve C-DoT liderliğindeki konsorsiyum tarafından yerli olarak geliştirilen bir 4G ağını kullanıma sunmak için 2023’te 27.000-28.000 Rs aralığında ve devlete ait BSNL’de yaklaşık 16.000 Rs yatırım yapması bekleniyor. Daha sonra sistem 5G’ye yükseltilecek.

Birlikte, telekom sektöründe 1,5 lakh crore değerinden daha fazla yatırım yapılması bekleniyor.

COAI Genel Direktörü SP Kochhar, e-KYC gibi telekom sektöründe geçen yıl hükümet tarafından onaylanan yapısal ve usule ilişkin reformların, gelecekteki bir müzayedede elde edilen spektrum için Spektrum Kullanım Ücretini (SUC), 100% DYY’yi ortadan kaldırdığını söyledi. 2022 yılında banka teminatının rasyonelleştirilmesi, Düzeltilmiş Brüt Gelir (AGR), faiz oranları ve cezalar ve kolaylaştırıcı Geçiş Hakkı’nın (RoW) rasyonalizasyonu sektörü olumlu etkiledi.

Dijital Altyapı Sağlayıcıları Derneği Genel Müdürü TR Dua, çoğu eyalet hükümetinin Merkez liderliğindeki reformları takip ettiğini ve bu yıl telekom altyapısı dostu politikalar ortaya koyduğunu söyledi.

Geçenlerde Telekomdan Sorumlu Devlet Bakanı Devusinh Chauhan, Parlamentoya telekom operatörlerinin ülkede 5G hizmetleri sağlamak için haftada ortalama 2.500 baz istasyonu kurduğunu ve 26 Kasım itibarıyla 20.980 mobil baz istasyonunun kurulduğunu bildirdi.

Telekom teçhizatı büyükleri – Nokia ve Ericsson – Hindistan’daki üretimlerini artırdılar. Hükümet ayrıca telekom teçhizatı üretimi için Üretim Bağlantılı Teşvik (PLI) programı kapsamında kısa listeye giren 42 firmadan 4.115 Rs tutarında yatırım taahhüdü aldı.

Nokia, Hindistan’da dünyanın en hızlı 5G ağının kullanıma sunulmasına tanık olduğunu söyledi.

“2023’te, dijital ekosistemin 5G teknolojisinin sosyo-ekonomik uygulamalarının faydalarından gerçek anlamda faydalanmasını sağlamak için devlet desteğinin devam etmesini umuyoruz. 2023’ün ayrıca işletmeler ve şirketler tarafından daha fazla verimlilik için özel ağların daha geniş çapta benimsenmesine tanık olması bekleniyor. güvenlik,” dedi Nokia Hindistan sözcüsü.

Ericsson’un Hindistan MD’si ve Güneydoğu Asya, Okyanusya ve Hindistan Ağlar Başkanı Nitin Bansal, gelişmiş Mobil Geniş Bant (eMBB) ve Sabit Kablosuz Erişimin (FWA) Hindistan’daki ilk 5G kullanım örnekleri olması beklendiğini söyledi. Bu teknoloji, sınırlı sabit geniş bant penetrasyon seviyeleri endişesini gidererek ve hareket halindeyken veri deneyimini iyileştirerek dijital uçurumun kapatılmasına yardımcı olacaktır.

Tech Mahindra İletişim, Medya ve Eğlence Sektörü Başkanı ve Ağ Hizmetleri CEO’su Manish Vyas, 5G’nin üretim, sağlık, BFSI ve otonom sürüş gibi sektörlerde devrim niteliğinde uygulamalar ve yenilikçi kullanım durumları geliştirmek için kullanılacağını söyledi.

“İşletmeler için 5G’yi (5G4E) bir sonraki büyüme stratejimiz olarak görüyoruz ve şimdiden dünya çapında çok sayıda pilot uygulama yapıyoruz” dedi.

IDEMIA Hindistan Kıdemli Başkan Yardımcısı Rahul Tandon, Hindistan’ın 5G bağlantısını başlatırken, yalnızca çevrimiçi işlemlerin değil, Machine2Machine (M2M) işlemlerinin de üretkenliğini ve güvenliğini artırmak için birçok yeni yetenek açtığını söyledi.

Telekom operatörleri bir 5G ağı oluşturmak için milyarlarca yatırım yaparken, üst düzey bir Airtel yetkilisi şu an itibariyle şirketlerin 5G’den para kazanmasına yardımcı olabilecek hiçbir uygulama olmadığını söyledi.

“5G, 4G ağından trafiği boşaltmaya yardımcı oluyor. 5G çok verimli ve daha iyi bir teknoloji ancak şu anda video, oyun vb. uygulamalar 4G üzerinde iyi çalışıyor. Henüz 5G’den para kazanmaya özellikle yardımcı olabilecek herhangi bir uygulama görmedik. ,” dedi yetkili.

Ayrıca şirketin, hizmetlerini 2G’den 4G’ye yükselten, ön ödemeli faturalı ve faturalı ev genişbantına ve tarife artışlarına yükselten müşterilerden büyüme beklediğini söyledi.

Telekom operatörleri Bharti Airtel, Vodafone Idea ve Jio’nun yüzde 18-42 aralığında yıllık tarife artışı, şirketlere 2022’de Kullanıcı Başına Ortalama Gelir (ARPU) durumunu sürdürülebilir bir seviyeye getirdi.

Vodafone Idea, Kasım 2019’da mobil hizmet ücretlerini yüzde 42’ye varan oranlarda artırmak için öncülük etmişti. Bharti Airtel ve Reliance Jio, tarifeleri artırmada VIL’i takip etti.

2019’daki tarife artışı, yaklaşık beş yıllık bir aradan sonraydı. Veri fiyatları, 2014’te GB başına 269 Rs iken, 2017’de GB başına yüzde 95 oranında 11,78 Rs’ye düştü.

Bharti Airtel, giriş seviyesi mobil planını yaklaşık yüzde 57 artırmak için bir pilot uygulama yürütüyor. Şirket, Haryana ve Odisha’da 28 günlük bir cep telefonu hizmet planı için minimum şarj fiyatını yaklaşık yüzde 57 artırarak 155 Rs’ye yükseltti.

Bir şirket yetkilisi, Hindistan genelinde tarifeleri artırmaya karar vermek için altı hafta içinde tarife artışının sonucuna bakacağını söyledi.

VIL 2022’yi başarıyla atlatabilmiş olsa da, 2023 yılı şirket için büyük olasılıkla bir başarı ya da iflas yılı olacak çünkü borca ​​batmış şirket hükümetin faiz ödemelerini dönüştürmek için plan kapsamında yaklaşık yüzde 33 hisse seçmesini bekliyor. öz sermayeye.

Ekim 2021’de JM Financial tarafından yazılan bir notta, VIL’in hayatta kalabilmesi için Mart 2023’e kadar en az 190-200 Rs’lik bir APRU’ya sahip olması gerekeceği, ancak şirketin hedeften uzak olduğu ve abone kaybını kontrol etmek için mücadele ettiği söylendi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.genel-8