Apple’ın iOS’u, esneklik ve özelleştirme eksikliğiyle ünlüdür. Android’den farklı olarak iOS, kullanıcılara tek tip bir deneyim sağlamak için çeşitli özellikleri kilitler. Bu, tutarlı performans sağlarken, kişiselleştirme için çok az yer bırakır. Şimdi bir yazılım geliştiricisi, Apple kullanıcılarının iPhone’larını jailbreak yapmaya gerek kalmadan iOS sistem yazı tiplerini değiştirmelerine olanak tanıyan bir uygulama buldu. Uygulama, iOS 16.1.2 ve önceki sürümlerde jailbreak yapılmamış cihazlarda çalışır ve denenecek dokuz farklı yazı tipi içerir ve zamanla yenileri eklenir.

Geliştirici Zhuowei Zhang (@zhuowei) gönderildi 26 Aralık’ta Twitter’daki uygulamasının bağlantısını ve o zamandan beri ona daha fazla yazı tipi ekledi. Kavram kanıtı uygulaması, CVE-2022-46689 güvenlik açığını kullanarak varsayılan iOS sistem yazı tipinin (San Francisco) üzerine yazar. Zhang’a göre yazı tipi değişimi yalnızca geçicidir ve tüm değişiklikler yeniden başlatmanın ardından geri alınır. Ancak, kullanıcılara uygulamayı kullanmadan önce cihazlarını yedeklemelerini tavsiye etti.

Ek olarak, istismar iOS’ta yalnızca belirli metinleri etkiler ve sistem çapında değildir. Şimdiye kadar Zhang, iPhone ayarlar menüsü, Apple Music uygulaması, App Store, Mesajlar, Kişiler ve Hava Durumu uygulamasının ekran görüntülerini yeni yazı tiplerini içeren metinlerle yayınladı. Uygulamadaki yazı tipleri arasında DejaVu Sans Condensed, DejaVu Serif, DejaVu Sans Mono, Go Regular, Go Mono, Fira Sans, Segoe UI, Comic Sans MS ve Choco Cooky bulunur.

Zhang, diğer geliştiricileri kendi kodunu kullanmaya davet etti. GitHub ve isterlerse uygulamaya daha fazla yazı tipi ekleyin. Son yayınını yayınladı WDBFontÜzerine Yazma Perşembe günü, kullanıcıların iOS’a taşınan özel yazı tiplerini içe aktarmalarına da olanak tanır. En son güncelleme Zhang’ın uygulamasının istismar ettiği güvenlik açığını düzelttiği için uygulama iOS 16.2’de mevcut değil.

Apple, iOS aygıtlarında varsayılan olarak kullanıcıların yazı tiplerini veya temaları değiştirmesine izin vermez. Ancak aynısı, resmi olarak Android cihazlarda ayarlara gidilerek yapılabilir. Apple, son yıllarda ana ekrana Widget’lar getirerek bazı özelleştirme seçenekleri ekledi, ancak kullanıcılara sunulan kişiselleştirme seçenekleri söz konusu olduğunda Android’in çok gerisinde kalıyor.


Apple, bu hafta yeni Apple TV ile birlikte iPad Pro (2022) ve iPad’i (2022) piyasaya sürdü. Gadgets 360 podcast’i olan Orbital’deki iPhone 14 Pro incelememizle birlikte şirketin en son ürünlerini tartışıyoruz. Orbital şu ​​adreste mevcuttur: spotify, Gaana, JioSaavn, Google Podcast’leri, Apple Podcast’leri, Amazon Müzik ve podcast’lerinizi nereden alırsanız alın.
Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.

genel-8