TESS verilerinden TOI-778 b için faz katlamalı ışık eğrisi modeli. Kredi bilgileri: Clark ve diğerleri, 2022.

Uluslararası bir gökbilimciler ekibi, NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) aracını kullanarak yeni bir “sıcak Jüpiter” dış gezegeni tespit etti. Jüpiter’den neredeyse üç kat daha büyük olduğu tahmin edilen yeni keşfedilen yabancı dünya, TOI-778 olarak bilinen hızla dönen bir yıldızın yörüngesinde dönüyor. Bulgu, 16 Aralık’ta yayınlanan bir makalede bildirildi. arXiv ön baskı sunucusu.

TESS, geçiş yapan ötegezegenleri aramak amacıyla güneşe yakın en parlak yıldızların yaklaşık 200.000’ini araştırıyor. Şimdiye kadar 282’si doğrulanmış olan 6.100’den fazla aday ötegezegen (TESS İlgi Nesneleri veya TOI) belirledi.

Şimdi, Güney Queensland Üniversitesi’nden Jake T. Clark liderliğindeki bir grup araştırmacı, yakın zamanda TESS tarafından izlenen başka bir TOI’yi doğruladı. TOI-778 (HD 115447 olarak da bilinir) olarak adlandırılan hızla dönen erken dönem F3V-cüce yıldızının ışık eğrisinde bir geçiş sinyalinin tanımlandığını bildirdiler. Sinyalin gezegensel doğası, takip eden yer tabanlı fotometri ve hız ölçümleri ile doğrulandı.

Gökbilimciler gazetede, “Aday gezegen, operasyonun ilk yılında, güney gökyüzünü incelerken Sektör 10 sırasında TESS tarafından tespit edildi” diye yazdı.

Yeni keşfedilen gezegen, TOI-778 b adını aldı. 1.37 Jüpiter yarıçapına sahiptir ve Jüpiter’den yaklaşık 2.8 kat daha ağırdır. TOI-778 b, ev sahibinden yaklaşık 0,06 AU uzaklıkta, her 4,63 günde bir yörüngede döner. Gezegenin denge sıcaklığının yaklaşık 1.561 K olduğu tahmin ediliyordu.

Gökbilimciler, TOI-778 b’nin parametrelerine dayanarak onu “sıcak Jüpiter” dış gezegeni olarak sınıflandırdılar. Genel olarak, sözde “sıcak Jüpiterler”, 10 günden daha kısa yörünge dönemleri ile güneş sisteminin en büyük gezegenine benzer özelliklere sahiptir. Bu tür ötegezegenler, ana yıldızlarına çok yakın yörüngede döndükleri için yüksek yüzey sıcaklıklarına sahiptir. TOI-778 b, benzer kütlelere sahip diğer “sıcak Jüpiterler” ile karşılaştırıldığında biraz şişirilmiş gibi görünüyor.

Ana yıldız TOI-778, yaklaşık 40 km/s’lik bir seviyede dönme hızıyla hızlı bir döndürücüdür. Yıldız, güneşten yaklaşık yüzde 71 daha büyük ve yüzde 40 daha büyük. Araştırmacılar, TOI-778’in yaklaşık 1.95 milyar yaşında olduğunu ve etkin sıcaklığının 6.700-6.800 K civarında olduğunu tahmin ediyor. Yıldıza olan uzaklığın yaklaşık 528 ışık yılı olduğu ölçüldü.

Çalışma ayrıca, TOI-778 b yörüngesinin yıldız ekvatoruyla hizalanmaya yakın olduğunu ve ana yıldızın gökyüzüne yansıtılan 19 derecelik bir eğikliği olduğunu buldu. Bu nedenle gökbilimciler, bu gezegenin mevcut konumuna daha kaotik yollarla ulaşmak yerine, ev sahibinin diski boyunca sakin bir şekilde göç ettiğini varsayıyorlar.

Makalenin yazarları, “TOI-778 b, iyi hizalanmış yörüngelere sahip diğer sıcak Jüpiter kohortuna katılıyor ve disk göçünün, mevcut konumlarına evrimleşmelerinin muhtemel bir durumu olduğunu öne sürüyor.”

© 2022 Bilim X Ağı

Alıntı: TESS, 29 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-tess-hot-jupiter-exoplanet-orbiting.html adresinden alınan, hızla dönen bir yıldızın (2022, 29 Aralık) yörüngesinde dönen yeni “sıcak Jüpiter” dış gezegeni tespit etti.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1