Akıllı saatler aracılığıyla kalp ölçümlerini izleyen Solunum Tıbbı. Tel Aviv Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 5.000’e yakın İsrailliyi akıllı saatlerle donattı ve iki yıl boyunca fizyolojik parametrelerini izledi.

İzlenenlerden 2.038’i, COVID-19 aşısının takviye dozunu aldı ve bu, araştırmacıların, katılımcılar aşıyı almadan önceki ve sonraki önlemleri objektif olarak karşılaştırmasına ve aşının güvenliğini doğrulamasına olanak tanıyor.

Ekip ayrıca, anonim olarak Maccabi Sağlık Hizmetleri’nin 2.50.000 üyesinin tıbbi dosyalarını analiz ederek güçlendiricinin güvenliğini de inceledi.

Aşıların güvenliğini üç açıdan değerlendirebildiler: öznel olarak – katılımcının bildirdiği şey, nesnel olarak – saatin algıladığı ve klinik olarak – doktorun teşhis ettiği şey.

Tel Aviv Üniversitesi’nden Profesör Dan Yamin, “Akıllı saatler, kalp atış hızı, kalp aktivitesindeki değişiklik, uyku kalitesi, günlük atılan adım sayısı ve daha fazlası gibi bir dizi parametreyi izlemek için kullanıldı” dedi.

“Aşı uygulandıktan sonra, aşılamadan önce ölçülen nabız hızına kıyasla kalp hızında bir artış gibi açık ve önemli değişiklikler gördük ve ardından katılımcının başlangıç ​​noktasına, yani aşılamadan sonraki nabız seviyelerine geri döndüğünü gördük. Bu nedenle, çalışmamız aşının güvenliğini doğrulamaktadır” dedi.

Araştırmacılar, en şaşırtıcı bulgunun, saatlerin izledikleri insanlardan daha hassas olması olduğunu söyledi. Birçok katılımcı aşıyı yaptırdıktan sonra yorgunluk, baş ağrısı vb. bildirdiklerini ve iki üç gün sonra kendilerini normal ve iyi hissettiklerini bildirdiler, dediler.

Yamin, “Buna karşılık, saatlerini incelediğimizde, kalp atış hızında birkaç gün daha devam eden belirgin değişiklikler gördük” dedi.

“Akıllı saatlerinden elde edilen verilere göre hiçbir yan etki bildirmeyen ancak kesinlikle fizyolojik değişiklikler yaşayan aşılı katılımcılar da vardı. Yani akıllı saatlerin genel duygu değişikliklerine katılımcıların kendilerinden daha duyarlı olduğunu öğrendik. ,” ekledi.

Tıp literatüründe, COVID aşısına atfedilen 25 olağandışı yan etki rapor edildi ve araştırmacılar, nadir görülen kalp kası iltihabı (miyokardit) ve perikardit vakalarını aramaya özellikle dikkat ettiler.

Araştırmacılar, çeyrek milyon Maccabi üyesinde bu olağandışı yan etkilerin sıklığını kontrol ettiler ve aşılamayla ilgili herhangi bir ciddi olayda artış bulamadılar.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.genel-8