Bu çizim, anten direği ve güneş dizileri tamamen konuşlandırılmış SWOT uzay aracını göstermektedir. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Yüzey Suyu ve Okyanus Topografyası (SWOT) uydusu, 16 Aralık Cuma günü Kaliforniya’nın merkezindeki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden Dünya yörüngesine fırlatıldı ve mühendisler, dünyanın %90’ından fazlasında suyun yüksekliğini ölçmeye başlama görevini hazırlamak için çalışıyorlar. Dünya yüzeyi, ilk kez gezegenimizin suyunun yüksek çözünürlüklü bir incelemesini sağlıyor.

Ancak bunu yapmadan önce, uzay aracına güç sağlayan güneş paneli dizilerini başarılı bir şekilde yerleştirdikten sonra uydunun büyük direk ve anten panellerini (yukarıya bakın) açması gerekir. Misyon, telemetri verilerini kullanarak uyduyu izler ve kontrol eder, ancak aynı zamanda eylemi kaydetmek için uzay aracını dört özelleştirilmiş ticari kamera ile donatır.

Güneş dizileri, lansmandan kısa bir süre sonra tamamen açıldı ve yaklaşık 10 dakika sürdü.


Yüzey Suyu ve Okyanus Topografyası (SWOT) uydusundaki iki kamera, 22 Aralık 2022’de tamamlanan bir süreç olan, uzay aracının ana bilim aracının dört gün boyunca konuşlandırılan büyük direk ve anten panellerini yakaladı. uzay aracının yan taraflarının uzay aracından dışarı doğru uzandığı ve yerine kilitlendiği görülebilir, ancak kameralar direklerin uçlarındaki antenleri tam olarak konuşlandırılmadan yakalayamadı (bu, ekibin telemetri verileriyle onayladığı bir kilometre taşı). Bu video, iki kamera görüntüsünü yan yana yerleştiriyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech/CNES

Antenler, 22 Aralık’ta tamamlanan bir süreçle dört gün boyunca başarılı bir şekilde konuşlandırıldı. Karin antenlerine odaklanan iki kamera, uzay aracından dışarı uzanan ve yerine kilitlenen direği yakaladı, ancak antenlerin tam olarak açılmış halini yakalayamadı (bir ekibin telemetri verileriyle onayladığı kilometre taşı.)

Direğin her iki ucunda otuz üç fit (10 metre) uzaklıkta bulunan iki anten, çığır açan Ka-bant Radar İnterferometresi (KaRIn) cihazına aittir. Dünya’nın tatlı su kütlelerindeki ve okyanustaki su yüksekliğinin hassas ölçümlerini yakalamak için tasarlanan Karin, girdapları, akıntıları ve 13 milden (20 kilometre) daha kısa olan diğer okyanus özelliklerini görecek. Ayrıca, 15 dönümden (62.500 metrekare) büyük göller ve rezervuarlar ve 330 fitten (100 metre) geniş nehirler hakkında veri toplayacaktır.


Bu görüntü dizisi, uluslararası Yüzey Suyu ve Okyanus Topografyası (SWOT) uydusuna güç sağlayan güneş dizilerinin konuşlandırılmasını göstermektedir. NASA ve Fransız uzay ajansı Center National d’Études Spatiales (CNES) liderliğindeki görev, uydudaki dört ticari kameradan ikisiyle (NASA’nın Perseverance gezici inişini yakalamak için kullanılanla aynı tip) yaklaşık 10 dakikalık süreci yakaladı. Mars). SWOT, 16 Aralık 2022’de Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden 03:46’da (PST) fırlatıldı ve diziler konuşlandırmaya 05:01’de (PST) başladı. Kredi: NASA/JPL-Caltech/CNES

Karin bunu, radar darbelerini Dünya’daki su yüzeyinden yansıtarak ve bu antenlerin her ikisiyle de sinyalleri alarak, uydunun her iki tarafında 30 mil (50 kilometre) genişliğinde bir alan boyunca veri toplayarak yapacak.

SWOT’un sağladığı veriler, araştırmacıların ve karar vericilerin zamanımızın en acil iklim sorularından bazılarını ele almasına ve toplulukların ısınan bir dünyaya hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Jet Tahrik Laboratuvarı tarafından sağlanmaktadır


Alıntı: https://phys.org/news/2022-12-latest-satellite-unfold-space.html adresinden 29 Aralık 2022 tarihinde alınan en son su uydusunun uzayda açılımını izleyin (29 Aralık 2022).

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1