James Cameron Avatar: The Way of Water'daki Silahları Hala Fetişleştiriyor Gibi Görünüyor başlıklı makale için resim

resim: 20. Yüzyıl Stüdyoları

çok sinir bozucu bir şey var James Cameronistemediğine dair kendini beğenmiş beyanı silahları fetişleştirmek bugün. ile yapılan bir röportajda Esquire, Orta DoğuCameron, “Birkaç filmde yaptığım gibi, silahı fetişleştirmek isteyip istemediğimi bilmiyorum. Terminatör 30 yıl önceki filmler, şimdiki dünyamızda.” Cameron “aslında yaklaşık 10 dakika kestiğini açıklığa kavuşturmaya devam etti. [Avatar: The Way of Water] silahlı eylem eylemini hedefliyor.

Bu ifadenin ironisi üzerimde kaybolmadı. Jake Sully, eski bir denizci ve ana karakterlerden biri. avatarı franchise, kötü şöhretli bir karakterdir seviyor Bir silah. Na’vi’nin geri kalanı yaylara ve oklara uzanırken, Jake omzuna bir AR vuruyor ve onu en yakın hedefe nişanlıyor. Filmin başlarında, Na’viler, insan trenlerinden birine özellikle silahlarının büyük bir zulasını çalmak için baskın düzenler. Sevkiyatı aksatamazlar mı, yok edemezler mi, hatta ulaşım yollarını alt üst edemezler mi? Hayır! O silahları istiyorlar! Daha sonra Jake, Metkayina halkına insan teknolojisinin, yani silahların onları kolayca yok edeceğini bile açıklar. (Muhtemelen Jake’in büyük balina savaşı sırasında neredeyse yalnızca silah kullanmasının nedeni budur, bu yüzden savaşma şansı vardır.) Cameron gerçekten silahları fetişleştirmekten kaçınmak istiyorsa, belki de bu kadar büyük bir güç sembolü olmamalıydı.

Öte yandan, Sully ailesinin silah kullanabilen diğer tek üyesi olan Jake’in en büyük oğlu Neteyami kurşun yarası nedeniyle ölür. Silahları kullanmak için ödenmesi gereken büyük bir bedel ama onu öldürenin başka bir silah değil de silah olduğu gerçeği metnin bir parçası değil. Silah kullanımının ahlakı nadiren sorgulanır çünkü filmin büyük bir kısmı Cameron’ın savaş fantezisi hakkındadır ve silahlar, insanların aksiyona ilgi duymasını sağlarken hikayeyi anlatmanın en kolay, en anlaşılır yolu.

Ayrıca bu film 192 dakikadır. Gerçekten içlerinde silah olduğu için mi 10 dakikasını kestin? Yoksa çok mu uzun sürdü ve gizlice Regal Sinemalarında başka bir gösterime mi ihtiyacınız oldu? Cameron silah fetişi olan bir film çekmeyeceğine gerçekten inanmamızı istiyorsa belki de tüm karakterlerine silah fetişi vermeyi bırakmalı.

Avatar: Suyun Yolu şu anda sinemalarda.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleyeceğinizi kontrol edin hayret, Yıldız Savaşlarıve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var? Film ve TV’de DC Universeve geleceği hakkında bilmeniz gereken her şey Doktor Kim.genel-7