Bilgi işlem konusunda uzmanlaşmış çok uluslu IBM, kuantum bilişimi ilerletmek için birkaç yıldır çalışıyor. 2023’te şirket, benzeri görülmemiş bilgi işlem gücü sunacak yeni kuantum bilgisayarı Condor’u sunmalıdır. Ayrıca, her zamankinden daha verimli kuantum bilgisayarlar sunmasına yardımcı olacak bir işlemci üzerinde çalışıyor.

IBM, yaklaşık altı yıldır kuantum hesaplama üzerinde çalışıyor

Kuantum bilgisayarı için 1.000 kübit. IBM’in 2023 yılı için kendisine koyduğu hedef budur ve 2020’den beridir. 2016 yılından bu yana Amerikan şirketi bu alanda araştırmalar yapmaktadır. Birincisi, kuantum hesaplamanın 2018’de yaptığı klasik hesaplamadan çok daha fazla potansiyele sahip olduğunu kanıtlamak amacıyla: IBM araştırmacılarından oluşan bir ekip, kuantum algoritmalarının geleneksel muadillerinden daha verimli olduğunu matematiksel olarak gösterdi.

aynı kategoride

AgStack: Dünyanın Önde Gelen Tarımsal Veri Sicili

Yavaş yavaş, IBM birkaç kuantum bilgisayarı geliştirir. 2019’da önce 5 kübitlik bir ilk cihaz, ardından 20 kübitlik bir ikinci cihaz “IBQ System One” olarak adlandırıldı. Bu, firmanın ticari kullanım için sunduğu ilk kuantum bilgisayardı. Sonraki yıllarda IBM, yalnızca kübit sayısını artırdı. 2020’de 65 kübit olan çok uluslu şirket, Eagle ile 127 kübite, ardından en son cihazı Osprey ile 433 kübite çıktı.

2023’te 1.121 kübit, 2025’te 4.158 kübit

Toplanan ifadelere göre IEEE SpektrumuIBM’in baş strateji ve geliştirme sorumlusu Jamie Thomas, şirketin 2023’te 1.121 kübitlik bir kuantum işlemcisini piyasaya süreceğini söyledi. Son altı aydır odaklandığımız en önemli şey, yol haritalarımızın gerçekten bir eklemlenmesidir, yani donanıma ilişkin yol haritası, yazılıma ilişkin yol haritası ve ayrıca oldukça fazla ekosistem geliştirme yaptık. “IBM tarafından her yıl düzenlenen IBM Think etkinliği vesilesiyle ilan etti.

Bu kübit sayısına ulaşabilmek ve cihazın aşırı ısınmasını önlemek için IBM, ” seyreltme buzdolabı » geleneksel bilgisayarlardaki fanlarla aynı işlevselliğe sahip. Bilgi işlem devinin Condor’a ek olarak yalnızca 133 kübitlik başka bir kuantum işlemci geliştirmesi bekleniyor. Bu yeni işlemcinin adı olan Heron’un amacı, bilgi işleme hızı üzerinde de etkisi olan bileşenlerin mimarisi veya düzeni gibi kübit yarışından farklı yönlere odaklanmaktır. yapılan hatalar

Önümüzdeki birkaç yıl için IBM'in yol haritası.

IBM, yol haritasında Condor ve Heron’dan bahsediyor ve Flamingo, Crossbill ve hatta Kookaburra gibi yeni yüksek performanslı işlemcilerle geleceği düşünüyor. Resim: IBM.

IBM, 2025 yılına kadar kendi deyimiyle sektörde devrim yaratacak bir kuantum süper bilgisayarı hedefliyor. Bunu başarmak için şirket şimdiden Condor’dan daha güçlü iki işlemci üzerinde çalışıyor. İlki, Flamingo, 2024’te piyasaya sürülecek ve 1.386’dan fazla kübit içerecek. İkincisi, Kookaburra, üç yıldan kısa bir süre içinde 4.000 kübitlik iddialı eşiği geçeceği için daha etkileyici.genel-16