Beş dijital platform – taksi toplayıcıları Ola ve Uber, market teslimatı uygulaması Dunzo, eczane platformu PharmEasy ve Amazon Flex – esnek çalışanlar için adil çalışma koşulları sağlama temelinde dijital platformların derecelendirmesinde en düşük puanlara sahip.

12 dijital platformun derecelendirmesi, Oxford Üniversitesi ile birlikte bir Fairwork India ekibi tarafından yapıldı.

Fairwork, dijital emek platformlarının çalışma koşullarını uluslararası olarak değerlendirir.

Platformları beş ilkeye göre değerlendiren Fairwork India Ratings 2022 Raporu: Adil Ödeme, Adil Koşullar, Adil Sözleşmeler, Adil Yönetim ve Adil Temsil, Amazon Flex, Dunzo, Ola, PharmEasy ve Uber’in 10 üzerinden sıfır puan aldığını tespit etti.

Raporda, “Bu yıl, hiçbir platform maksimum on puanın yedisinden fazlasını alamadı ve hiçbiri beş ilkede ilk puanların tamamını alamadı.”

Fairwork India Ratings 2022, Amazon Flex, Big Basket, Dunzo, Flipkart, Ola, PharmEasy, Porter, Swiggy, Uber, Urban Company, Zepto ve Zomato dahil olmak üzere 12 platformu değerlendirdi.

Beş ilkenin her biri iki puana bölünmüştür: yalnızca birinci puan yerine getirildiğinde verilebilecek olan bir birinci puan ve bir ikinci puan. Her platform 10 üzerinden puan alır.

Urban Company, 10 üzerinden yedi, en çok puanı alan şirket, ardından Big Basket (6/10), Flipkart (5/10), Swiggy (5/10), Zomato (4/10), Zepto (2/10) ve Taşıyıcı (1/10).

“Yasanın gözünde, konser işçileri bağımsız yüklenicilerdir, yani örgütlenmemiş işçiler veya çalışanlar gibi çalışma haklarına sahip değillerdir.

“Çalışma koşullarını iyileştirmek için başlangıç ​​noktası, işle ilgili maliyetleri de göz önünde bulundurarak en az saatlik asgari ücreti almalarını sağlamak ve toplu eylem yoluyla ortaya koydukları taleplerin platformlar tarafından duyulmasını, kabul edilmesini ve dikkate alınmasını sağlamak, ” Takımın Baş Araştırmacısı Profesör Balaji Parthasarathy, PTI’ye söyledi.

Fairwork Hindistan Ekibi, Oxford Üniversitesi ile birlikte BT ve Kamu Politikası Merkezi (CITAPP), Bangalore Uluslararası Bilgi Teknolojileri Enstitüsü (IIIT-B) tarafından yönetildi.

Bu rapor, Hindistan’daki dijital emek platformlarında platform çalışanlarının çalışma koşullarını incelemektedir. Hindistan’da ev ve kişisel bakım, lojistik, yemek dağıtımı, e-eczane ve ulaşım gibi sektörlerde konum bazlı hizmetler sunan 12 platformu değerlendiriyor.

Raporda, “İşçiler ve işçi grupları, platform çalışanları için istikrarlı bir gelirin önemini defalarca vurgulasa bile, platformlar bir asgari ücret politikasını alenen taahhüt etme ve faaliyete geçirme konusunda isteksiz davrandılar.”

Bu yıl, Big Basket, Flipkart ve Urban Company, bu platformlardaki tüm çalışanların işle ilgili maliyetleri hesaba kattıktan sonra en az saatlik yerel asgari ücreti kazanmasını sağlamak için politikalar uyguladı ve faaliyete geçirdi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8