Ödeme sistemi operatörleri, 1 Ocak'tan itibaren RBI'nin DAKSH'sinde sahtekarlığı bildirecek

Raporlamayı kolaylaştırmak, verimliliği artırmak ve ödeme dolandırıcılığı yönetim sürecini otomatikleştirmek için, RBI dolandırıcılık raporlama modülünün taşınacağını söyledi DAKŞ, rezerv Bankası1 Ocak’tan itibaren gelişmiş denetleyici izleme sistemi. RBI, Merkezi Ödemeler Dolandırıcılık Bilgi Kaydı (CPFIR), Mart 2020’de planlı ticari bankalar ve banka dışı ödeme sahtekarlıklarının bildirilmesiyle birlikte Ön Ödemeli Ödeme Aracı (ÜFE) verenler.

Merkez bankası bir genelgede “…kurumlar bu tarihten (01 Ocak 2023) itibaren DAKSH’deki ödeme sahtekarlıklarını bildirmeye başlayacak.”

DAKSH, ödeme sahtekarlıklarını bildirmek için mevcut toplu yükleme olanağına ek olarak, oluşturucu-denetleyici olanağı, çevrimiçi ekran tabanlı raporlama, ek bilgi talep etme seçeneği, uyarılar/öneriler verme olanağı, gösterge tabloları oluşturma ve raporlar.

Tüm RBI onaylı Ödeme Sistemi Operatörleri Hindistan’da faaliyet gösteren (PSO’lar) / sağlayıcılar ve ödeme sistemi katılımcılarının, teşebbüs olayları da dahil olmak üzere, değeri ne olursa olsun, müşterileri tarafından bildirilen veya kuruluşların kendileri tarafından tespit edilen tüm ödeme sahtekarlıklarını bildirmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu raporlama daha önce aracılığıyla kolaylaştırılmıştır Elektronik Veri Gönderim Portalı (EDSP) ve DAKSH’ye taşınıyor.

Merkez bankası, 01 Ocak 2023’ten itibaren geçerli olmak üzere DAKSH’de ödeme dolandırıcılığı bildiriminin canlıya alınmasından sonra, kuruluşların EDSP’de herhangi bir ödeme dolandırıcılığını bildiremeyeceklerini söyledi.

Bildirilen ödeme sahtekarlığı işlemlerini sunma sorumluluğu, ihraç edilen ödeme aracı dolandırıcılıkta kullanılmış olan ihraççı bankaya/ÜFE ihraççısına/kredi kartı veren NBFC’lere ait olacaktır.”

FacebooktwitterLinkedin
genel-9