NASA, Dünya’nın Ay’ın arkasında yükseldiğini gösteren bazı inanılmaz görüntüleri paylaştı.

28 Kasım’da Orion, NASA’nın yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin ilk uçuşunu gören Artemis I test görevi sırasında en yakın komşumuzun yörüngesinde dönerken yakalandı.

Görüntülerde iki gök cisminin neden yalpalıyor göründüğüne dair yorumlarda sorulan NASA, “Hafif yalpalamanın nedeni, kameranın uzay aracının güneş diziliminde sabit bir konumda olması ve Ay ve Dünya’nın yörüngelerinde hareket etmeye devam etmesidir. Orion”, görüntünün orijinal hızından 900 kat daha hızlı oynatıldığını da sözlerine ekledi.

Başka bir yorumcu dahil edildi çekimde biraz stabilizasyon paylaşmadan önce.

Yine Noel Günü’nde NASA’nın Tarih Ofisi, 1968’de Apollo 8 görevi sırasında tam olarak 54 yıl önce çekilen ikonik “Earthrise” karesini paylaştı.

“Bunca yolu Ay’ı keşfetmek için geldik ve en önemlisi Dünya’yı keşfettik.” –Bill Anders, Apollo 8 astronotu

"Dünyanın Doğuşu" en güçlü fotoğraflardan biri @NASAadlı kişinin geçmişi, Anders tarafından alındı. #OTD 1968’de Apollo 8 ekibi Ay’ın yörüngesinde dönerken. pic.twitter.com/uqORVUyVZf

— NASA Tarih Ofisi (@NASAhistory) 24 Aralık 2022

Mürettebatsız Artemis I görevi 16 Kasım’da başladı ve 11 Aralık’ta Orion’un Kaliforniya kıyılarına sıçramasıyla sona erdi.

Uzayda bulunduğu süre boyunca Orion, Dünya’dan 268.553 mil uzağa götüren bir yörüngeye girmeden önce ay yüzeyinin sadece 80 mil yakınına geldi;

Bundan sadece birkaç yıl sonra astronotlar, Artemis I uçuşuyla aynı yolu izleyecek olan Artemis II görevinde Orion uzay aracında uçacaklar.

Ardından 2025 gibi erken bir tarihte gerçekleşebilecek bir görevde NASA, Ay’ın yüzeyine ilk kadını ve ilk siyahi insanı göndermeye çalışacak olan Artemis III görevinde Orion’u kullanacak. Sonraki yolculuklarda NASA, astronotların ay yüzeyini keşfetmek için uzun süreler harcayabilecekleri bir ay üssü inşa etmeyi planlıyor. Daha ileriye bakıldığında, 2030’larda Mars’a yapılacak ilk insanlı görev için ayı bir basamak taşı olarak kullanmak istiyor.

25 günlük Artemis I görevinin sadece 60 saniyeye sıkıştırıldığını görmek ister misiniz? Dijital Eğilimler sizi kapsıyor.
genel-19