Fortune’a göre, yeni bilim kurgu filmi Avatar: The Way of Water, Japonya’daki sinema salonlarında ciddi teknik sorunlarla karşılaşan ekipmanları bozuyor.

Orijinal filmin uzun zamandır beklenen devam filmini izlemeye giden izleyiciler, sosyal medyadaki sorunları bildiriyor. Tiyatro personeli özür diler ve alıcılar biletlere harcanan parayı alırlar.

Avatar: The Path of Water, yüksek kare hızlı 3D dahil olmak üzere en son görsel teknolojilerin çoğunu kullanır. Sorunun nedeninin Japon şirketlerinin sinema ekipmanlarını güncellemede çok yavaş kalması olduğu aktarılıyor.Lawson Inc. grubunun bir parçası olan United Cinemas Co. ve Toho Co. durum hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Bazı sinema salonları, teknik sorunlar nedeniyle filmin gösterimlerini iptal etti. Ülkenin diğer tiyatro zinciri operatörü Tokyu Corp. ve filmin dağıtımcısı Disney, yorum isteyen aramalara geri dönmedi.

Sorunların nedeni hakkında resmi bir açıklama yapılmadı, ancak Nagoya’daki en az bir sinema, kare hızını 48 fps’den geleneksel sinematik 24 fps’ye düşürerek sorunu çözdü.

Daha önce Çin’de Avatar: The Way of Water’a iki kişilik bir gezinin 100 dolara mal olabileceği bildirilmişti. Ayrıca Rus sinemalarında Avatar: The Way of Water gösterilmeye başlandı. Bazı sinema salonları filmin adını “The Supermen” olarak değiştirmiştir.genel-22