Atipik AvtoVAZ, yeni arabaların fiyat dinamikleri üzerine yapılan bir çalışmanın sonuçlarına atıfta bulunan Auto.ru, bu yıl Rusya’da yeni bir arabanın ortalama fiyatının 3,4 milyon ruble olduğunu bildirdi.

İlkbaharda, tüm modellerin fiyatlarında keskin bir artışa tanık olduk, ardından bazı üreticilerin fiyatları iki veya daha fazla düşürmesiyle yumuşak bir ayarlama izledi. Bu ayarlamaların bir sonucu olarak, Aralık 2022 itibarıyla otomobillerin fiyatları, yılın başına göre ortalama %11 arttı.Mart ayında otomobillerin ortalama fiyatı 3’ten 4,3 milyon rubleye çıktı, ardından fiyatlar düşmeye başladı ve pazar yapısı değişti. İlkbahardan kışa, 3 ila 5 milyon ruble fiyat aralığındaki otomobil sayısı üç katına çıkarken, %0,9 ila %1,5 arasında fiyatlandırılan otomobillerin payı %31’den %9,5’e geriledi. Bu kısmen, uygun fiyatlı otomobiller üreten Renault’nun ülkeden ayrılmasından kaynaklanıyor.

Satın alma gücü de düştü ve yeni arabalara olan ilgi %53 düştü. Çalışma aynı zamanda, yeni bir araba satmanın artık yaklaşık iki ay sürdüğünü ve bunun yılın başındakinin iki katı olduğunu gösterdi.genel-22