Bu sanatçının konsepti, NASA’nın InSight iniş aracını Mars yüzeyine konuşlandırılmış enstrümanlarıyla gösteriyor. Yardımcı Yük Alt Sistemi (APSS) olarak adlandırılan InSight’ın hava durumu sensörleri paketi, iniş aracının içinde bir hava basıncı sensörü içerir – girişi InSight’ın güvertesinde görülebilir – ve güvertede iki hava sıcaklığı ve rüzgar sensörü. Güvertenin kenarının altında, İç Yapı için Sismik Deney SEIS’i de etkileyebilecek yerel manyetik alandaki değişiklikleri ölçmek için bir manyetometre var. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Kızıl Gezegende dört yıldan fazla bir süre sonra, NASA görev yöneticileri, güneş enerjisiyle çalışan InSight iniş aracının enerjisinin bittiği sonucuna vardı.

NASA’nın InSight görevi, benzersiz bilimi topladıktan sonra sona erdi. Mars dört yıldan fazla bir süredir.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki görev denetleyicileri (JPLGüney Kaliforniya’daki ) iki ardışık denemeden sonra iniş aracıyla iletişim kuramadı ve bu da onları uzay aracının güneş enerjisiyle çalışan pillerinin bittiği sonucuna götürdü – devlet mühendisleri “ölü otobüs” olarak anılır.

NASA daha önce, iniş aracının iki iletişim denemesini kaçırması durumunda görevin sona erdiğini ilan etmeye karar vermişti. Ajans, her ihtimale karşı iniş aracından gelen bir sinyali dinlemeye devam edecek, ancak bu noktada ondan haber alınması pek olası görülmemektedir. InSight’ın Dünya ile en son iletişim kurduğu tarih 15 Aralık’tı.

NASA InSight'ın Son Selfie'si

NASA’nın InSight Mars iniş aracı, bu son özçekimi görevin 1.211. Mars günü olan 24 Nisan 2022’de çekti. Kredi: NASA/JPL-Caltech

NASA’nın Washington’daki Bilim Misyon Müdürlüğü’nün yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, “Bu görevin fırlatılışını ve inişini izledim ve bir uzay aracına veda etmek her zaman üzücü olsa da, InSight’ın yürüttüğü büyüleyici bilim kutlama nedenidir” dedi. “Sadece bu Keşif Programı görevinden elde edilen sismik veriler, yalnızca Mars’a değil, Dünya da dahil olmak üzere diğer kayalık cisimlere dair muazzam içgörüler sunuyor.”

Sismik Araştırmalar, Jeodezi ve Isı Aktarımı Kullanan İç Keşif’in kısaltması olan InSight, Mars’ın derin içini incelemek üzere yola çıktı. İniş aracı verileri, Mars’ın iç katmanları, soyu tükenmiş manyetik dinamosunun yüzeyinin altındaki şaşırtıcı derecede güçlü kalıntılar, Mars’ın bu bölgesindeki hava durumu ve çok sayıda deprem aktivitesi hakkında ayrıntılar verdi.

Fransız uzay ajansı Centre National d’Études Spatiales (CNES) ve ETH Zürih tarafından yönetilen Marsquake Servisi tarafından gerçekleştirilen günlük izlemenin yanı sıra son derece hassas sismometresi, meteoroid çarpmalarının neden olduğu depremler de dahil olmak üzere 1.319 deprem tespit etti ve bunların en büyüğü gün yüzüne çıkarılan kaya parçasıydı. -boyutlu buz parçaları geçen yılın sonlarında.

NASA Insight Son Görüntü

Bu, NASA’nın InSight Mars iniş aracı tarafından çekilen son görüntülerden biri. Görevin 1436. Mars günü olan 11 Aralık 2022’de çekilen bu görüntü, InSight’ın Kızıl Gezegen yüzeyindeki sismometresini gösteriyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Bu tür etkiler, bilim adamlarının gezegenin yüzeyinin yaşını belirlemesine yardımcı olur ve sismometreden gelen veriler, bilim insanlarına gezegenin kabuğunu, mantosunu ve çekirdeğini incelemek için bir yol sağlar.

Insight’ın sismometresinin baş araştırmacısı olan Institut de Physique du Globe de Paris’ten Philippe Lognonné, “InSight ile sismoloji, astronotların sismometreleri Ay’a getirdikleri Apollo görevlerinden bu yana ilk kez Dünya’nın ötesindeki bir görevin odak noktası oldu” dedi. “Yeni bir çığır açtık ve bilim ekibimiz yol boyunca öğrendiklerimizle gurur duyabilir.”

Sismometre, iniş aracının güneş panellerinde biriken toz enerjisini kademeli olarak düşürürken açık kalan son bilim aracıydı; bu süreç, NASA’nın bu yılın başlarında görevi genişletmesinden önce başladı.

“InSight, adının hakkını fazlasıyla verdi. JPL Direktörü Laurie Leshin, “Kariyerini Mars’ı inceleyerek geçirmiş bir bilim insanı olarak, dünyanın dört bir yanından bu görevin başarıya ulaşmasına yardımcı olan tüm ekip sayesinde iniş aracının neler başardığını görmek heyecan vericiydi” dedi. misyonu yönetir. “Evet, veda etmek üzücü ama InSight’ın mirası bilgilendirici ve ilham verici olarak yaşayacak.”

InSight Mars Gün Batımı

NASA’nın InSight iniş aracı, 25 Nisan 2019’da Mars’ta bu gün batımını görüntülemek için robotik kolunun ucundaki Enstrüman Yerleştirme Kamerasını (IDC) kullandı. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Tüm Mars görevleri zorluklarla karşı karşıyadır ve InSight da farklı değildi. İniş aracı, “köstebek” lakaplı – 16 fit (5 metre) aşağı kazması amaçlanan, gezegen içindeki ısıyı ölçecek sensör yüklü bir ipi takip ederek bilim adamlarının ne kadar enerji olduğunu hesaplamasını sağlayan, kendinden çekiçleyen bir sivri uç içeriyordu. Mars’ın oluşumundan kalanlar.

Diğer görevlerde görülen gevşek, kumlu toprak için tasarlanan köstebek, InSight’ın etrafındaki beklenmedik şekilde engebeli toprakta çekiş sağlayamadı. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) tarafından sağlanan alet, sonunda 16 inçlik (40 santimetre) sondasını yüzeyin biraz altına gömdü ve yol boyunca Mars toprağının fiziksel ve termal özellikleri hakkında değerli veriler topladı. Bu, gelecekte yeraltını kazmaya çalışan insan veya robotik görevler için kullanışlıdır.

JPL ve DLR’deki mühendisler sayesinde görev köstebeği mümkün olduğu kadar gömdü. arazi aracının robotik kolu yaratıcı yollarla. Öncelikle bilim araçlarını Mars yüzeyine yerleştirmeyi amaçlayan kol ve küçük kepçesi, güç azalmaya başladığında InSight’ın güneş panellerindeki tozun temizlenmesine de yardımcı oldu. Sezgilerin tersine, misyon, rüzgarlı günlerde kepçeden kiri panellerin üzerine serpebileceklerini ve düşen granüllerin panellerdeki tozu nazikçe süpürmesine izin verebileceklerini belirledi.

Misyonun baş müfettişi JPL’den Bruce Banerdt, “InSight’ı son dört yıldır Mars’taki arkadaşımız ve meslektaşımız olarak düşündük, bu yüzden veda etmek zor,” dedi. “Ama zengin bir şekilde hak ettiği emekliliğini kazandı.”

Misyon Hakkında Daha Fazla Bilgi

JPL, NASA’nın Bilim Misyon Müdürlüğü için InSight’ı yönetir. InSight, NASA’nın Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi tarafından yönetilen NASA’nın Keşif Programının bir parçasıdır. Denver’daki Lockheed Martin Space, InSight uzay aracını seyir aşaması ve iniş yeri dahil inşa etti ve görev için uzay aracı operasyonlarını destekliyor.

Fransız CNES ve Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) dahil olmak üzere birçok Avrupalı ​​ortak, InSight misyonunu destekliyor. CNES, IPGP’deki (Institut de Physique du Globe de Paris) baş araştırmacı ile NASA’ya İç Yapı için Sismik Deney (SEIS) aracı sağladı. SEIS’e önemli katkılar IPGP’den geldi; Almanya’daki Max Planck Güneş Sistemi Araştırma Enstitüsü (MPS); İsviçre’deki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH Zürih); Imperial College Londra ve Birleşik Krallık’ta Oxford Üniversitesi; ve JPL. DLR, Polonya Bilimler Akademisi Uzay Araştırma Merkezi’nin (CBK) ve Polonya’daki Astronika’nın önemli katkılarıyla Isı Akışı ve Fiziksel Özellikler Paketi (HP3) cihazını sağladı. İspanya’nın Centro de Astrobiología (CAB) sıcaklık ve rüzgar sensörlerini sağladı.uzay-2