Twitter’dan Kopite7kimi, Nvidia’nın Ada Lovelace mimarisine dayalı bir GeForce RTX Titan grafik kartı hazırladığını iddia ediyor. Bununla birlikte, genellikle güvenilir olan bu sızıntıcının, bu haftanın başlarında sözde ürün renderları hakkında paylaşacak güçlü sözleri vardı ve bunları “tamamen sahte” olmakla eleştirdi.

Çarşamba günü, YouTuber Moore’s Law is Dead (MLID), Ada Lovelace mimarisi AD102 GPU’ya dayalı sözde bir Nvidia RTX Titan’ın “gerçek resimleri” olduğunu iddia ettiği şeyi yayınladı. Yeni olduğu iddia edilen ürün hakkında yazdık, çift 16 pimli güç girişlerini ve dört yuvalı tasarımı vurguladık, ancak okuyuculara birkaç kaşık tuz eklemelerini tavsiye ettik. Halihazırda şüpheli olan grafik kartı renderlarının tamamen uydurma olduğu ortaya çıktı.

Daha fazla gör

Bu nedenle, MLID tarafından paylaşıldığı şekliyle komik derecede büyük RTX 40 Titan render’larında ciddi bir sorun var. Ancak, Kopite7kimi sadece küçümsemekle kalmaz; yaklaşan Titan için bazı ayrıntılar veriyor. Twitter tabanlı ekran kartı sızıntısına göre RTX 40 Titan, Nvidia’nın üçlü fan tasarımıyla çıkış yapacak. Başka bir deyişle, yalnızca kalıptan çekilmiş bir RTX 4090 veya 4080 referans tasarımı değildir.

(İmaj kredisi: Moore Yasası Öldü)

Sızıntı yapanların yukarıdaki savaşı sona ermişken, yaklaşmakta olan Ada Lovelace mimarisi Titan’ın hangi özelliklere sahip olacağı konusunda spekülasyon yaparken biraz eğlenebiliriz. Tamamen etkinleştirilmiş bir AD102 kalıbı, yeni Titan’ın 18.432 CUDA çekirdeği, 576 Tensor çekirdeği ve 144 RT çekirdeği kullandığı anlamına gelir. Diğer olası özellikler, 2,5 ila 2,7 GHz aralığındaki GPU saatleridir. Ayrıca, mevcut RTX 4090 ve RTX 6000 Ada arasında yer alan bu güçlü grafik kartı, 48 GB GDDR6X VRAM ile donatılmış olarak gelecekti. Halo RTX 40 ürünü hız aşırtma yapıldığında rahatlıkla 650 watt ve üzeri güç tüketebiliyordu.

genel-21