Rakiplerinden biri olan Google, kar amacı gütmeyen kuruluş OpenAI tarafından sunulan çeşitli yapay zeka modellerinin yükselişiyle endişeleniyor. Mountain View firmasının yönetimi genel alarm verdi ve AI ekiplerinden bu sektörde ön planda kalmak için iki kat daha fazla çalışmak üzere projelerini yeniden düzenlemelerini istedi.

OpenAI’nin başarısı Google’ın korkularını pekiştiriyor

gelen bilgiye göre New York TimesGoogle’ın ana şirketi Alphabet, AI rakibi OpenAI’nin başarısı konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor. Teknoloji devi içinde bazıları, Sam Altman liderliğindeki yapının, yapay zeka sektörünü alt üst edecek, onu gölgede bırakacak bir teknolojik değişimin kaynağı olabileceğinden bile korkuyor.

aynı kategoride

2022’de yapay zekanın benimsenme oranı nedir?

Bu yıl OpenAI çok konuşuldu. İlk olarak görüntü üreteci DALL-E 2 ile. Bu AI modeli, bir kullanıcı tarafından sağlanan bir görüntüyü özelliklerine göre büyütmek için tasarlanmıştır. Dayandığı GPT-3 doğal dil modeli sayesinde, kullanıcı tarafından sağlanan açıklamayı büyütülmüş ve ayrıntılı bir görüntü oluşturmak için kullanabilir.

ChatGPT de var. Bu sohbet robotu, GPT-3’ün geliştirilmiş bir sürümünü ve takviyeli öğrenmeyi kullanır. Bu araç özellikle Google için korkutucu. Şirket, ChatGPT’yi elinden geldiğince geliştirmeye çalıştığı arama motorunun halefi olarak görüyor. Aslında, bir konuşma robotu gelecekte bir kullanıcının sorularını Google’daki bir sorgudan daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yanıtlayabilir.

Bu uygulamalarla OpenAI, 2023’te 200 milyon dolardan fazla, 2024’te ise milyar doları hedefliyor. Birçok kuruluş bu yeni teknolojilerle ilgileniyor ve OpenAI’ye yatırım yapmaktan çekinmiyor.

Tüm yapay zeka ekiplerinden iş temposunu hızlandırmaları istendi

Google CEO’su Sundar Pichai, yapay zeka önceliklerini yeniden belirlemek ve yüksek performanslı modellerin geliştirilmesini hızlandırmak amacıyla dahili olarak toplantıları artırdı. AI ekiplerine görevlerinde yardımcı olmak için Güven ve Güvenlik departmanları ile Araştırma ve Geliştirme ekipleri yapay zeka araştırmalarına yeniden atandı.

Google çalışanları için hedef, OpenAI’yi yakalamak için DALL-E 2 ve ChatGPT benzeri AI modelleri geliştirmek olacaktır. Bununla birlikte, sohbet robotları söz konusu olduğunda, şirket geride kalmıyor. LaMDA, 2021 yılında Google tarafından BERT dil modeli sayesinde geliştirilen chatbot’tur. Öte yandan teknoloji devi, görüntü oluşturma açısından OpenAI’nin sunduğuyla kıyaslanabilir herhangi bir araç sunmuyor.

Son zamanlarda Google, özellikle herhangi bir olumsuz önyargıdan kaçınmak için yapay zekalarını geliştirmek ve uygulamak için zaman ayırıyor. Piyasaya sürüldüğünde, Mountain View şirketi “onun önceliği LaMDA gibi teknolojiler oluştururken mutlak olan, nefret söylemi veya yanlış bilgi ile ilgili riskleri en aza indirmekti. “. Bu duyurulara rağmen OpenAI’nin başarısı, Sundar Pichai’nin şirketini daha fazla zaman ayırmaya zorlayarak kartları değiştirebilir.genel-16