Brezilya, sanal dijital varlıklar sektörünü yöneten kuralları ve yasaları resmi olarak belirleyen ilk ülkeler arasında yer aldı. Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, daha önce önerilen kripto yasa tasarısını yasa haline getirdi. Brezilya parlamentosu, bu taslak kripto kural setine Kasım ayında bir onay işareti vermişti. Şu andan itibaren, Latin Amerika ülkesinde faaliyet gösteren tüm kripto oyuncularının bu yeni yönergelere uyumu sağlamak için 180 günü olacak.

Brezilya’nın, ülkede işlenen tüm kripto faaliyetlerini denetleyecek yeni bir iç komite alması muhtemeldir. Brezilya’da mağaza açmayı hedefleyen yeni kripto firmalarının da artık orada yasal olarak faaliyet göstermek için ilgili bir ‘sanal hizmet sağlayıcı’ lisansı alması gerekecek.

Yasalar uyarınca, kripto firmaları onaylarını aldıktan sonra Brezilya şehirlerinde fiziksel ofisler kurabilecekler. bildiri tarafından CryptoPotato.

Binance kripto borsasının CEO’su Changpeng Zhao, Brezilya’nın adımını küresel kripto sektöründe ‘önemli’ bir kilometre taşı olarak nitelendirdi.

Zhao, bir Twitter gönderisinde, “Bu sektöre daha fazla güvenilirlik getiren, kullanıcı korumasını iyileştiren ve ana akım benimsemeyi hedefleyen bir başka harika hareket,” diye yazdı.

Kripto sektörü dolandırıcılarla dolu olduğundan ve genel olarak kripto işlemleri izlenemez olduğundan, yasalar yatırımcıları finansal olarak dolandırılmaya karşı korumayı amaçlıyor.

Yeni yasalar, Brezilya kolluk kuvvetlerine kriptoyla ilgili mali dolandırıcılıklarla ilgilenecek ‘dolandırıcılık suçu’ altında yeni bir kategori oluşturma talimatı veriyor.

Ülke yasalarını ihlal etmek, kötü şöhretli aktörleri ağır bir para cezasıyla birlikte dört ila altı yıl hapis cezasına çarptırabilir. Coindesk not edildi.

Brezilya, kripto kervanına diğer ülkelerden daha önce atlamak için aktif adımlar atıyor.

Brezilya’nın piyasa değerine göre en büyük dijital bankası olan Nubank, Mayıs ayında platformunda alınıp satılmak üzere Bitcoin ve Ether sunmaya başladı. Nubank’ın kararı, orada artan sayıda kripto yatırımcısı tarafından körüklendi.

RFB’nin iki ay önceki bulgularında, Bitcoin ve stablecoin Tether’in Brezilyalı kuruluşlar tarafından tutulan en popüler iki kripto para birimi olduğunu iddia etmişti.

Brezilya’nın Rio de Janeiro eyaleti, 2023’ten itibaren sakinlerinin emlak vergilerini kripto para birimleri şeklinde ödemelerine izin vereceğini duyurdu.

Kanada, Hindistan, Birleşik Krallık ve ABD de önümüzdeki yıl gün ışığını görebilecek kendi kripto kuralları üzerinde çalışıyor.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8