Kredi: ESA—Avrupa Uzay Ajansı

Son zamanlarda, 2023’te ISS’deki “Huginn” görevine hazırlanan Andreas Mogensen, uydularımızı uçurmaya devam eden bazı uzmanlarla görüşmek üzere ESA’nın Almanya’nın Darmstadt kentindeki ESOC görev kontrol merkezine uğradı.

Andreas genellikle NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde ISS “capcom” olarak çalışıyor ve onu Avrupa’da pek görmüyoruz. Birkaç ay önce, ESA’nın Köln’deki Astronot Merkezinde biraz eğitim almak için Almanya’ya dönerken, görev kontrolünün perde arkasına bir göz atmak için Darmstadt’a uğramak isteyip istemediğini sorma fırsatını yakaladık ve hemen cevap verdi. , “evet!”

Andreas, “uzay aracının yönlendirilmesi, navigasyonu ve kontrolü”ne odaklanarak havacılık mühendisliği okudu ve robotik görevlerimiz için tam olarak bu tür işleri yapan görev kontrol ekipleriyle tanışmaktan memnun olacağını düşündük.

Uzay Güvenliği programımızdaki meslektaşlarıyla, özellikle de uzay enkazı ve uzay havası üzerinde çalışanlarla tanışmaktan hoşlanacağını düşündük, çünkü bunlar ISS’deki astronotların günlük yaşamını etkileyen çok önemli alanlar.

Andreas, Solar Orbiter’in sağlıklı kalmasına ve Güneş’in şimdiye kadarki en yakın görüntülerini toplama, güneş rüzgarını ve Yıldızımızın kutup bölgelerini gözlemleme ve güneş döngüsünün gizemlerini çözmeye yardımcı olma görevinde yolunda gitmesine yardımcı olan Bruno Sousa ve Julia Schwartz ile bir araya geldi. .Kredi: ESA—Avrupa Uzay Ajansı

Ayrıca yörüngedeki uzay enkazı durumunu takip eden analistlerden biri olan Stijn Lemmens ve ESA’nın uzay havasının ve aktif güneşimizin yörüngedeki misyonları ve elektrik şebekeleri gibi önemli altyapıları nasıl etkileyebileceğini anlamasına yardımcı olan bir bilim adamı olan Melanie Heil ile bir araya geldi. yerde.

Görev kontrolünde bu canlı ve bilgilendirici günden Andreas ve ESOC’deki ekipler kadar keyif alacağınızı umuyoruz.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından sağlanan


Alıntı: Video: Uçuş kontrolü, uzay hava durumu ve enkaz: Bir astronotun bilmesi gerekenler (2022, 23 Aralık), 24 Aralık 2022 tarihinde https://phys.org/news/2022-12-video-flight-space-weather- adresinden alındı. enkaz.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1