tarafından bir rapor Bilgi (yolu ile 9to5Google), Apple’ın iPhone 14 Pro serisi için yeni nesil bir grafik işlem birimi (GPU) üzerinde çalıştığını iddia ediyor. GPU üzerinde çalışan mühendisler, çiğneyebileceklerinden daha fazlasını ısırdılar ve ilk prototipler, Apple tarafından yürütülen yazılım simülasyonlarına göre beklenenden daha fazla güç gerektiriyordu.
Apple’da neler olup bittiği hakkında doğrudan bilgisi olan iki kaynak, çipin prototip sürümünün iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in içinde bulunan pillerden çok fazla güç çektiğini söyledi. Ek olarak, bu prototip GPU’lar ayrıca el cihazlarının çok ısınmasına neden oldu. Ancak duruma aşina olan dört kaynak, sorunların GPU’nun geliştirme sürecinde çok geç keşfedildiğini söyledi; bu, Apple’ı A16 Bionic SoC ile entegre yeni GPU’yu geçen yılın grafik işleme bileşeninin tasarımına dayandırmaya zorladı.
Yeni nesil GPU, ışığın yansıma ve kırılma şeklini gerçekçi bir şekilde tasvir ederek gerçekçi görünen gölgeler oluşturmaya yardımcı olan donanım hızlandırmalı ışın izleme gibi gelişmiş yetenekler içerecekti. Bu ekstra gerçekçilik, mobil oyunları başka bir düzeye taşımaya yardımcı olabilir. Ancak bunun yerine iPhone 14 Pro modellerinde kullanılan GPU, o kadar büyük bir adım atmıyor. Apple başlangıçta bunu amaçladı. Bilgi, bu başarısızlığı “grubun tarihinde benzeri görülmemiş” olarak adlandırıyor.

Bu sonra gelir Apple’ın bir çift Qualcomm patentini alamaması, San Diego merkezli çip tasarımcısının gelecek yılın iPhone 15 serisinde kullanılan tüm 5G modem çiplerinin %100’üne sahip olmasıyla sonuçlanacak. Başlangıçta Apple, 2023 iPhone 15 birimlerinin %80’inde kendi tasarladığı 5G modem yongalarını kullanmayı umuyordu ve Qualcomm’a iPhone pastasından yalnızca %20’lik bir dilim kalıyordu. Ancak Qualcomm’un patentleri, Apple’a 2023 iPhone serisinde kullanılacak tüm 5G modemleri sağlamaya devam edeceği anlamına geliyor.

Apple’ın çip tasarlama birimi yolda çok fazla tümsekle karşılaşmadı, bu yüzden bunlar meydana geldiğinde büyük haber oluyor. Apple, yeni nesil GPU’yu ve kendi 5G modemini geliştirememenin yanı sıra (belirttiğimiz gibi farklı nedenlerle), birçok üst düzey tasarımcı ve mühendisin göçüyle yüzleşmeye devam etti.

O zamanlar şirketin en iyi CPU tasarımcısı olan Gerard Williams III, 2019’da kendi şirketini kurmak için toz aldığında, Apple’da yerini Mike Fillipo aldı. İkincisinin mühendislerle anlaşamadığı ve Microsoft’a katılmak için ayrıldığı bildirildi. Ve bu açıkça kilit bir pozisyon olsa da, Apple henüz bir yedek bulamadı. Birime, Apple Donanım Teknolojisinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı unvanına sahip Johny Srouji başkanlık ediyor.telefon-1