İnternet, birçok yönden hileli ölçüm üzerine kuruludur. Makale ve video görüntülemelerinin ölçülmesi, çevrimiçi reklamcılığın çarklarının dönmesini sağlarken, beğenileri, favorileri vb. saymak, daha iyi bilmemiz gerekirken hepimizin uygulamaları açmasına neden olan sinsi bir “ilgi” damlası oluşturur. Ancak bazı ölçümler diğerlerinden daha aptalca ve Twitter’ın tweet’ler için yeni genel görüntüleme sayısı kesinlikle bunlardan biri.

Twitter, tweet’lerin görüntülenme sayısını uzun süredir sayıyordu, ancak daha önce bu bilgiyi analiz menüsünde tutmayı seçmişti: yalnızca sosyal medya yöneticileri ve sadistler tarafından sevilen veri ağırlıklı bir özellik (ama kendimi tekrar ediyorum). Bir tweet’in kaç kez görüntülendiğini bilmek elbette yararlı bir bilgidir, ancak yalnızca bir işletme veya marka işletiyorsanız. Geri kalanımız için hiç iyi bir şey ifade etmiyor.

Twitter bunu biliyor – ya da zaten yaptı. Şirkete katılan eski çalışan Paul Stamatiou 2013 yılında2015 yılında bir görüntüleme sayısı özelliği üzerinde çalıştığını, ancak kendisinin ve ekibinin bunu başlatmanın çok üzücü olduğunu keşfettiğini söyledi.

“IIRC bunu test ettik ve çoğu insan hiç görüntüleme almadı ve ‘0 görüntüleme’ iç karartıcı olduğundan bunu göstermeden önce bazı eşiklere sahip olmamız gerekiyordu.” tweet attı Stamatou. Şirketin amacının, kullanıcılara “boşluğa tweet atmadıklarını” göstermek olduğunu, ancak görüntüleme sayısının çoğunun öyle olduğunu kanıtladığını belirtiyor. “[it] daha fazla yatırım yapmaya değmeyeceğini göstermek için yararsız bir gösteriş gibi geldi,” diye bitiriyor Stamatiou.

Görüntüleme sayıları, beğeniler ve retweetler arasındaki bu eşitsizlik, kullanıcılar tarafından zaten vurgulanıyor. “Görüntüleme sayısı gerçekten de ortakları mahvetmek üzere çünkü bir soru sorarsam ve kimse yanıt vermezse ama bu bok 50 kez izlendiyse herkesi ve kendimi öldürürüm.” tweetleyen kullanıcı @eternalcurse, tarafsızca. “Bu ‘izlenme sayısı’ olayı, Twitter tarihindeki en aptalca özellik. hey, tweet’inizi gören ve tamamen görmezden gelen insanların sayısı. Bu seni iyi hissettiriyor mu, bu senin için yararlı mı? gözlemlenen @capybaroness.

Yine de Stamatiou’nun değerlendirmesi ilginç, çünkü aslında Twitter’ın daha çekici özelliklerinden biri olduğunu düşündüğüm şeyi de vurguluyor: boşluğa tweet atmak. Stamatiou’nun da belirttiği gibi, kimsenin olmadığının hatırlatılması pek hoş değil. okuma Ne tweet atıyorsun, ama bence ortam kimsenin anlamadığını düşünüyor umurunda çoğu zaman iyi bir şey değildir.

Twitter büyük, açık ve sürekli akıcı. Bu nitelikler, şehrin anonimliğine benzer bir özgürlük sunar. En iyi ihtimalle, hayatın akışını zaman çizelgesinde izleyebileceğiniz ve sadece… beyninize ne geliyorsa onu söyleyebileceğiniz anlamına gelir. Ve diğerlerinin daha önce belirttiği gibi, site, tek bir viral tweet veya kaba ve sürekli takipçi kazanma taahhüdü yoluyla belirli bir şöhret düzeyine ulaştığınızda gerçekten korkunç hale geliyor. İşte o zaman, ellerinden geldiğince sizi yanlış yorumlamaya hevesli kalabalıklar kapınıza gelir. Ama sadece siz ve birkaç ortak boşluğa tweet attığınızda – bunu söylemeye cüret ediyorum – oldukça eğlenceli.

Tüm bunlar, genel görüntüleme sayılarının neden bu kadar kötü bir fikir olduğunu açıklamaya yardımcı olur. Kötüler çünkü her tweet’i bir tweet’e çeviriyorlar. Etkinlik. Sayım görünümleri başarısızlık, karşılaştırma, inceleme ve analiz için potansiyel yaratır. Boşluğa tweet atmak yerine, hepimizi kendi hayatımızın marka yöneticileri olmaya teşvik ediyor (sanki bunu yapma baskısı zaten yokmuş gibi); bir sonraki #THREAD ve finansal tavsiye özetleri ve yaklaşan teknolojik devrimle şansını zorlamaya çalışan nişan dolandırıcıları. Gerçekten de, herkese açık tweet görüntülemelerinin bizi tam olarak Elon Musk’ın yeni Twitter’ından aktif olarak keyif alıyor gibi görünen türden insanlar olmaya teşvik etmesi belki de tesadüf değil; öncelik için ödeme yapabileceğiniz bir yer. Kısacası, izlenme sayıları eklemek, Twitter’da YouTube’da yaptıklarının aynısını yapacaktır.

Sayının yüksek veya düşük olması önemli değil. Düşükse, görmezden gelindiğiniz anlamına gelir; eğer yüksekse bir şekilde çuvallamışsınız demektir ki bu büyük bir önyargıyla size ifşa edilmek üzeredir çünkü internet çığlık çığlığa kapınıza gelir. Her iki durumda da, Twitter’ın görüntüleme sayıları, web’deki en radyoaktif maddeyi kaydederken tehditle çatırdayan küçük Geiger sayaçları gibi görünüyor: dikkat.

genel-2