Duydun mu? Büyük haber şu ki bir sonraki iPhone, Lightning bağlantı noktasının uzun ve gereksiz saltanatını etkili bir şekilde sona erdiren bir USB Type-C bağlantı noktası içerecek. Bu, Avrupa Komisyonu’nun neredeyse on yıl önce başlayan ve tüm telefonlarda (en azından Avrupa’da) şarj bağlantı noktalarını standartlaştırmaya çalışan bir girişiminin ardından geldi. Birkaç ay önce, AB parlamentosunda kritik bir yasa tasarısı kabul edildi. Avrupa’daki tüm yeni telefonların 2024 sonbaharına kadar bir USB-C şarj bağlantı noktasına sahip olması gerekiyor. Apple, Avrupa’da iPhone satmak istiyorsa, şirket bu yönergeye uymalıdır. Ama konudan sapıyoruz.

AB, telefonlarda ortak bir bağlantı noktası için bastırıyor olsa da, hala eski mikro USB standardını kullanan yüzlerce aygıt var. Güvenilir (ve paslı) eski Kindle’ımda var, sahip olduğum tüm harici pil takımlarında da var ve akıllı ev aletlerimden bazıları da mikro USB.

Bu şaşırtıcı değil: Bir cihaza mikro USB bağlantı noktası takmak daha ucuzdur ve hızlı şarj veya veri aktarımı için kritik bir ihtiyaç yoksa USB-C bağlantısına gitmeye gerek yoktur. Ancak biz kullanıcılar için her zaman doğru kabloyu aramak oldukça zahmetlidir.

Bu nedenle, bugünkü anket, işlerin nasıl ilerlediğini ve hala korkunç mikro USB bağlantı noktasına sahip bazı eski (deyim yerindeyse) aygıtlarınız olup olmadığını kontrol etmeyi amaçlıyor. Oy verin ve yorum yapın!telefon-1