Aralık ayında sıcak ateşleme testi sırasında RS-25 motoru
Gif: NASA/SSC/Gizmodo

Ay’a mürettebatlı Artemis 5 görevi en erken 2028’e kadar gerçekleşmeyecek, ancak görev ve onu takip edenler, NASA’nın devasa Uzay Fırlatma Sistemi roketinin gelecekteki yinelemelerine güç sağlamak için kullanacağı yükseltilmiş RS-25 motorlarından yararlanacak.

Bir NASA’ya göre, yeniden tasarlanan RS-25 motorunun bu ayki ilk sıcak ateşleme testi 209,5 saniye sürdü ve planlanan 500 saniyenin altında kaldı. ifade. Uzay ajansı, testi 14 Aralık’ta Mississippi’deki Bay St. Louis yakınlarındaki Stennis Uzay Merkezi’nde motor sıkıca bağlanmış halde gerçekleştirdi. Fred Haise Test Standı. testin görüntüleri şu mevcut Stennis’in Facebook sayfasında.

Bir izleme sistemi otomatik olarak erken kapatmayı tetikledi. RS-25 motorunun geliştiricisi Aerojet Rocketdyne ve NASA’nın mühendisleri, testi değerlendirmek ve neden erken bittiğini belirlemek için şimdi verilere bakıyor. 500 saniye (8,5 dakika), RS-25’in SLS’yi uzaya göndermek için çalışması gereken süre ile aynı olduğundan, gelecekteki bir sıcak ateş testinin sonunda tam süre boyunca sürmesi gerekecektir.

RS-25 sıcak ateş testi, 14 Aralık'ta Stennis Uzay Merkezi'ndeki Fred Haise Test Standında gerçekleşti.

RS-25 sıcak ateş testi, 14 Aralık’ta Stennis Uzay Merkezi’ndeki Fred Haise Test Standında gerçekleşti.
Fotoğraf: NASA/SSC

NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi’ndeki Uzay Fırlatma Sistemi sıvı motorları yöneticisi Johnny Heflin yaptığı açıklamada, “Fırlatmaya çok benzer şekilde, test kampanyaları da SLS roket donanımı hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayan dinamik olaylardır” dedi. “Ön veriler, motorun normal performans gösterdiğini gösteriyor.”

Testin tam süre devam etmemesi pek sorun değil. Yükseltilmiş motora, şu anda 2028 için planlanan Artemis 5 görevine kadar ihtiyaç duyulmayacak. Artemis programı Amerika Birleşik Devletleri’nin Ay’ı yeniden ziyaret etmek istediğini ve sonunda Mars’a mürettebatlı geziler planladığını. Yakın zamanda tamamlanan Artemis 1 görevi, büyük başarıAy’a daha karmaşık geziler için bir giriş görevi görüyor.

NASA şu anda emekli Uzay Mekiklerinden alınan ve SLS çekirdek aşamasında kullanılmak üzere değiştirilmiş bir düzine RS-25 motoruna sahiptir. Uzay ajansının 16’sı vardı, ancak Artemis 1 sırasında kullanılan dördü şu anda Pasifik Okyanusu’nun dibinde. Artemis 2, 3 ve 4 sırasında kullanıma girecek olan kalan 12’nin kaderi böyle olacak. SLS, NASA ve ortaklarının her Artemis görevi için yeni sürümler oluşturmasını gerektiren harcanabilir bir rokettir.

Bu hikaye hakkında daha fazlası: Artemis 1: Dört RS-25 Motorunun Daha Önce Defalarca Gittiği Yerlere Cesurca Gitmek

Güncellenmiş RS-25, son ikisi henüz kurulmamış olan yeni bir güç kafası bileşeni, nozül ve kontrolör içerir. Fred Haise Test Standı, diğer ince ayarların yanı sıra standın yüksek basınçlı su sistemini, alev saptırıcısını ve itme vektörü kontrol sistemini iyileştirme çalışmaları da dahil olmak üzere bazı yeni yükseltmeler gördü.

E10001 olarak adlandırılan motor, Stennis'teki test standına teslim ediliyor

E10001 olarak adlandırılan motor, Stennis’teki test standına teslim ediliyor
Fotoğraf: NASA/SSC

Stennis’teki son test, 2023’ün başlarında yapılması planlanan sertifikasyon testlerinden önce yapılıyor. Bu test tamamlandığında, Aerojet Rocketdyne, gelecekteki Artemis görevleri için birden fazla birim üreterek üretim sürecini başlatabilir. şirket şu anda sözleşmeli NASA ile 24 yeni RS-25 motoru üretecek.

Her bir RS-25 motoru yaklaşık 7.800 pound ağırlığında ve 512.300 pound itme gücü üretiyor. Artemis 1 kalkışı sırasında SLS, iki sağlam roket iticiden gelen güç katkılarıyla birlikte yaklaşık 8,8 milyon pound itme gücü üretti.

Daha: 2022’nin en iyi uzay uçuşu görüntülerigenel-7