ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun Activision-Blizzard’ı satın almaları nedeniyle Microsoft’a karşı açtığı bir davayla ilgili bir davada Microsoft, “Call of Duty” üreticisini satın almak için 69 milyar dolarlık teklifinin büyük fayda sağlayacağı yönündeki iddialara özet olarak yanıt verdi. Halihazırda içinde bulundukları ekosistemden bağımsız olarak oyuncular ve tüketiciler.

FTC komisyon üyelerinin bu ay birleşmeyi durdurmayı amaçlayan bir şikayette işlemin oyun sektöründeki rekabeti öldüreceğini söylemesinin ardından Microsoft, ABD Federal Ticaret Komisyonu hakimini birleşmeyi onaylamaya ikna etmeyi amaçlayan bir özette davayı açtı.

8 Aralık’ta bir şikayette FTC, Activision’ın “World of Warcraft” ve “Diablo” gibi popüler oyunlarının potansiyel olarak Microsoft’un Xbox’ına rakip olan cihazlarda sunulmayı durdurun. Ağustos 2023 için bir idare hukuku yargıcı önünde bir duruşma ayarladı.

Microsoft Başkanı Brad Smith, Aralık ortasında şirketin FTC ile yasal olarak bağlayıcı bir onay kararı imzalamayı teklif ettiğini söyledi. Sony ve diğerleri de dahil olmak üzere rakiplerine on yıldır “Call of Duty” oyunları sağlıyor.

“Üçüncü sıradaki konsol üreticisi tarafından tek bir oyunun satın alınması, oldukça rekabetçi bir sektörü alt üst edemez. Bu, özellikle üretici oyunu durdurmayacağını açıkça belirttiğinde böyledir, ”dedi Microsoft Perşembe günkü dosyalamada.

Smith, bu hafta yaptığı açıklamada, şirketin yasal davasına hâlâ güvendiğini ancak “düzenleyicilerle yaratıcı çözümlere bağlı kalmaya” devam ettiğini söyledi.

Activision CEO’su Bobby Kotick Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketlerin ticaret komisyonu ile hukuk mücadelesinden galip geleceğine inandığını söyledi.

Biden yönetimi, antitröst yaptırımlarına karşı daha agresif bir yaklaşım benimsedi. ABD Adalet Bakanlığı, dünyanın en büyük kitap yayıncısı Penguin Random House ile daha küçük ABD’li rakibi Simon & Schuster’ın 2,2 milyar dolarlık birleşmesini kısa süre önce durdurdu.

Microsoft anlaşması, Avrupa Birliği’nin 23 Mart 2023’e kadar anlaşmayı onaylayıp engellemeyeceğine karar vereceğini söylemesiyle Amerika Birleşik Devletleri dışında da incelemeyle karşı karşıya.genel-5