Resim: Pixabay (CC0)

Ekonomik güçlere adanmış bir çevrimiçi medya olan Çok Uluslular Gözlemevi yayınladı rapor GAFAM lobicilik üzerine, bildirildi Nisan ayına kadar (danışıldı). Google, Amazon, Facebook, Apple ve Microsoft’un uygulamalarını inceleyen bu 29 sayfalık belge şu şekilde özetleniyor: “Hızla artan lobicilik harcamaları, üst düzey yetkililerin kaçak avlanması, Élysée’deki bağlantılar, medya, düşünce kuruluşları ve araştırma kuruluşlarıyla mali ortaklıklar. kurumlar…»

Eşi görülmemiş ölçekte kaynaklar

Raporun yazarları “GAFAM Nation. İnternet devlerinin Fransa’daki etki ağı” diyen gazeteciler Chiara Pignatelli ve Olivier Petitjean bunun altını çiziyor, “GAFAM” da diğerleri gibi aynı etki stratejilerini kullanan çok uluslu şirketler gibi görünüyor. Ama aynı zamanda birkaç yönden farklılık gösterirler. İlk olarak, ellerindeki finansal araç ve kaynakların ölçeğine göre. Daha sonra, diğer çokuluslu şirketlerin sahip olmadığı etki araçlarını kullanma yetenekleriyle, özellikle tüm medyayla olan bağlantıları ve hatta tamamen benzeri görülmemiş bir ölçekteki kullanıcı tabanları aracılığıyla. Son olarak, yeni yaklaşımlar ve düzenleme biçimleri gerektiren ve lobicilik için birçok yeni savaş alanı oluşturan ekonomik modellerinin özgüllüğü ile.

Bu raporun birçok noktası arasında:

– Fransa’da GAFAM tarafından beyan edilen lobicilik harcamaları, 2017 ile 2021 arasında üç katına çıkarak yıllık 1.350 milyon avrodan 4.075 milyona yükseldi. GAFAM’lar ayrıca, 2017’deki 15’e kıyasla, 2021’de toplam 72 lobi faaliyeti (kamu karar vericileri ile toplantılar, telefon görüşmeleri vb.) ilan etti. Bu büyüklük sıraları, GAFAM’ları en aktif CAC40 ile aynı seviyeye yerleştiriyor. Fransa’da lobicilik açısından gruplar.

– Aynı zamanda, GAFAM’lar çok sayıda lobicilik firmasının hizmetlerini güvence altına alıyor: şeffaflık kayıtlarından alınan verilere göre, örneğin Google için Paris’te en az 8 ve Brüksel’de 10.

– “Yaklaşık 1,5 milyon avroluk ek lobicilik harcamasını temsil eden dijital sektörün sektörel lobilerinin hepsinin üyeleri arasında GAFAM var, bu da GAFAM’ın çıkarları ile dijital sektörün geri kalanının çıkarları arasında ayrım yapmayı zorlaştırıyor. ” Raporda Numeum, AFNUM, ASIC ve diğerlerinden bahsediliyor.

Çok gizli bir bakanlık gündemi

– “Fransız siyasi liderler ile GAFAM temsilcileri arasındaki toplantılarda en büyük şeffaflık hüküm sürmeye devam ediyor.” Bu konuda çok az şey biliyoruz, ancak Avrupa düzeyinde daha fazla veri mevcut: “Google’ın, 2019’da faaliyete geçtiğinden bu yana Ursula von der Leyen’in başkanlık ettiği Komisyon ile en az 72 toplantıdan fayda sağladığını biliyoruz. Meta’da 66, Microsoft 65, Apple 32 ve Amazon 27 vardı. Dijital sektör için Avrupa’nın ana lobisi olan ve 53 olan Digital Europe’dan bahsetmiyorum bile.

Fransız kamu görevlileri tarafında, “gündemlerini güncellemek ve reklamını yapmak tamamen rastgele. Örneğin, Dijital Geçiş ve Telekomünikasyondan sorumlu mevcut Bakan Delegesi Jean-Noël Barrot’nun gündemi boş veya neredeyse boş görünüyor.

– “GAFAM’lar, Google ile başlayarak, etki çalışmalarında onlara yardımcı olmak için düzinelerce eski üst düzey yetkiliyi veya düzenleyici makam başkanını kaçak olarak yakaladı.” “Kurumsal Avrupa Gözlemevi ve Lobbycontrol çetelesine göre, Google ve Meta lobicilerinin %70’i daha önce ulusal ve/veya Avrupa düzeyinde kamu kurumlarında çalıştı” (rapor, bu “ağ geçitleri” uygulamasının birkaç üst düzey örneğini aktarıyor). dönen” – GAFAM dışında, Huawei’deki eski bakan Jean-Louis Borloo dahil).

– “İnternet devleri, Fransa’da milyonlarca avroyu temsil eden düşünce kuruluşları, medya, üniversiteler ve araştırma kurumlarıyla ortaklıklar kurdu.” Örnekler: “Diğer çok uluslu şirketler arasında Institut Montaigne, Amazon, Doctolib, Google, Microsoft ve hatta Uber’i finanse eden kuruluşlar arasında sayılıyor.”
“Institut Choiseul, kendisini son zamanlarda “egemenlik” meselelerinde konumlandıran Fransa’da da önemli bir düşünce teşekkürüdür. Finansörleri arasında Amazon, Google, Microsoft, Thales ve CDiscount yer alıyor. France Digitale ile işbirliği içinde, Avrupa Yenilik, Araştırma, Kültür, Eğitim ve Gençlik Komiseri Mariya Gabriel’e sunulan Google, Microsoft, Capgemini ve CDiscount tarafından desteklenen “Avrupa dijital ve yenilik şampiyonları için” raporunu yayınladı. ”

Macron ve onu destekleyen hükümet

GAFAM’ın hikaye anlatımı, direnişe rağmen, “Devletin tepesinde onaylanan ve varsayılan siyasi yönelimler” ile pekiştiriliyor. Emmanuel Macron ve Fransız hükümeti, Silikon Vadisi’nin inşa ettiği anlatıları ve başarı kriterlerini ekonomi politikalarının alfa ve omega’sı yapmaya devam ediyor. 2017’nin “start-up ulusu”ndan 2022’nin “100 French unicorn”una kadar, GAFAM’ın tasarladığı kurallara göre inşa ettiği bir sahada yarışmamız isteniyor. Amerikan devleri, özelleştirme politikalarını, kamu hizmetlerinde harcamaları azaltmayı, yerleşik sosyal modelin “bozulmasını” meşrulaştıran bir “dijital geçiş” versiyonunu teşvik ediyor.

Aynı zamanda, Devletler – ve özellikle Fransız Devleti – sivil özgürlüklere saygıyı unutma pahasına, GAFAM’ların araçları ve altyapıları tarafından açılan kontrol ve gözetim olasılıkları tarafından giderek daha fazla hipnotize edilmiş görünüyor. Birkaç aydır, Fransız kamu yetkilileri “dijital egemenlik” hakkında boğuşuyorlar, ancak bu iddia bir dünya vizyonuna ve ortak çıkarlara dayanıyor – bu “egemenliğin” neden somut olarak “bulut” terimleriyle tercüme edildiğini şüphesiz açıklıyor. “örneğin, GAFAM ile yeni ortaklıklar yoluyla.”

Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasında seçim yapma açısından, çok uluslu şirketler Gözlemevi’nin raporu, Ulusal Eğitim ve onun Microsoft (geliştirme aşamasında bir nokta mı?), ardından Amazon ile tekrarlanan ortaklıkları örneğine geri dönüyor.

“Son iki örnek, Fransız Devletinin, egemenlik meselelerine olan inanç beyanlarına rağmen, stratejik veya hassas misyonları Microsoft veya Amazon gibi gruplara emanet etme eğilimini gösteriyor. İki vaka aynı zamanda, bu gruplar ile ihale çağrısı olmaksızın sözleşmeleri kendilerine emanet etmekten çekinmeyen idare arasındaki yakın ilişkileri de göstermektedir. Bunlar, Sağlık Veri Merkezi (HDH veya Sağlık Veri Platformu, PDS) ve kamu yatırım bankası BpiFrance ile Amazon arasındaki ortaklıklardır.

Rapor, Fransa’da lobiciliğin daha iyi denetlenmesi çağrısında bulunan tavsiyelerle sona eriyor. Ve Devlet için: “Kamu makamlarının dijital alandaki uzmanlıklarını güçlendirmelerinin, GAFAM’ın alternatiflerini gerçekten desteklemelerinin ve bu konularda sivil toplumun yükselişini teşvik etmelerinin zamanı geldi.”

Ayrıca oku

Ağların finansmanı: Brüksel’in hedefindeki GAFAM’lar – 12 Eylül 2022

Microsoft ve Ulusal Eğitim: Anticor şikayette bulundu – 15 Mayıs 2022

Lobicilik: Google ve Facebook 2012 – 24 Ocak 2013’te rekor miktarda harcama yaptıgenel-15