2028 yılına kadar, yerli bilgi işlem teknolojisinin Rusya pazarındaki payı% 100’e ulaşacak. Bu, Duma Bilgi Politikası, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Komitesi başkanı Alexander Khinshtein tarafından ifade edildi. Şu anda, rakamlar zar zor% 11’dir. Milletvekili ayrıca depolama sistemlerinin yalnızca %16’sının ve sunucuların yalnızca %28’inin Rusya’da üretildiğini söyledi.İthalata bağımlılıktan uzaklaşmadan teknolojik egemenlik elde etmek mümkün değildir.“, dedi Khinshtein. Tahminlerinde, Dijital Dönüşüm Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın “hattın 2028’e kadar yüzde 100 kapanacağını” garanti ettikleri tahminlerine atıfta bulundu. Aynı zamanda, bunu nasıl yapmayı planladıkları da net değil çünkü Çin, x86 işlemcilerinin satışını yasakladı ve yerli Baykal ve Elbrus, Rusya Federasyonu’na teslimat yapmayı reddediyor.

Daha önce Dijital Kalkınma Bakanlığı başkanı Maksut Shadayev, Rusya’nın dijital egemenliği Batılı teknoloji şirketlerinin bırakmasıyla elde ettiğini söylemişti. Doğru, endüstride ve ekonomide kullanılan yazılımların yalnızca %20’sinin karşılaştırılabilir Rus muadillerine sahip olduğunu kabul etti.

Daha önce Rusya’da Batılı muadillerinin yerini almak üzere yaklaşık 70 yerli yazılım projesinin onaylandığı bildirilmişti.genel-22