Apple, iOS 16.2 çalıştıran cihazlarda yeni HomeKit mimarisine yükseltme seçeneğini kaldırdı. Değişiklik, yükseltme yüklendikten sonra Home uygulamasıyla ilgili çok sayıda sorun ve sorun raporunu takip eder.

Apple sözcüsü Emily Ewing, yaptığı açıklamada değişikliği doğruladı. Sınır:

“Kullanıcıların Home’u Home uygulaması içinde paylaşma yeteneğini etkileyebilecek bir sorunun farkındayız. Yakında bir düzeltme sunulacak. Bu arada, yeni Ev mimarisine yükseltme seçeneğini geçici olarak kaldırdık. Halihazırda yükseltme yapmış olan kullanıcılar etkilenmeyecektir.”

Yeni Ev uygulaması mimarisi, iOS 16.2’nin temel özelliklerinden biriydi ve Apple, yükseltmenin “daha güvenilir ve verimli” olacağını iddia ediyordu. MacSöylentiler ilk keşfedilen bu hafta, iOS 16.2’deki Ev uygulaması artık Ev uygulaması ayarlarında yeni mimariye yükseltme seçeneği sunmuyor. Birkaç muhabir de Sınır yükseltme seçeneğinin cihazlarında kullanılamadığını da onayladılar.

Yeni mimari ilk olarak Ekim ayında iOS 16.2 beta sürümünde, 13 Aralık’ta iOS 16.2’nin genel sürümünden önce isteğe bağlı bir yükseltme olarak tanıtıldı. Hem beta sürümü hem de genel sürüm, iOS, macOS ve tvOS’un en son sürümlerini çalıştırmak için iCloud’da oturum açmış Apple aygıtlarını gerektiriyordu. Yükseltme, iOS 16.2 bir telefona yüklendiğinde otomatik olarak gerçekleşmez, bunun yerine Ev uygulaması aracılığıyla manuel bir işlem gerektirir.

Güncelleme, eksik cihazlarla ilgili sorunlara neden oldu ve bazıları için birden fazla kullanıcı ekledi.

Kaldırılmadan önce isteğe bağlı yükseltmeyi indiren Reddit kullanıcıları sorunları bildirdi uygulamanın diğer üyeleri bir Ev hesabından başlatması ve onları yeniden ekleyememesi gibi. üzerindeki kullanıcılar MacSöylentiler forum Kullanıcıları Ev’i paylaşmaya davet edemediklerini, HomeKit‌ cihazlarının “güncelleniyor” durumunu göstererek takıldığını ve bazı aksesuarların Ev uygulamasından tamamen kaybolduğunu bildirdiler. Zaten yükseltmiş olan kullanıcılar, uygulamanın önceki sürümüne geri dönemezler.

Güncelleme, 23 Aralık 2022, 14:15 ET: Apple sözcüsünden onay ve açıklama eklendi. Apple’ın güncellenmiş destek sayfalarına bağlantılar eklendi.genel-2