Apple AirTag'i bir cüzdanın katına yerleştiren bir el.

AirTags ile takip, ürünün piyasaya sürülmesinden bu yana sürekli bir sorun olmuştur. Şirket, kullanıcı güvenliğini artırdığını iddia ettiği birden fazla güncelleme üretti, ancak şu ana kadar hiçbir şey riskleri gerçekten azaltmadı.
Fotoğraf: Steve yığını (Doğrulanmış)

Apple’ın AirTags adlı küçük izleme doohickey’ini piyasaya sürmesinden bu yana bir buçuk yıldan fazla zaman geçmesine rağmen, ürün, hedefleri takip etmenin bir yolu olarak takipçiler tarafından defalarca suistimal edildi. Bu hafta, Apple, kullanıcıların bilinmeyen bir AirTag olup olmadığını anlamalarını sağlayan AirTag’lerinde önceki ürün yazılımı güncellemeleriyle ilgili ayrıntıları sessizce yayınladı.

Çarşamba günü, Apple’ın Destek sayfası eklenen ayrıntılar en son iki üretici yazılımı güncellemesi hakkında, yani 2.0.24 ve 2.0.36. İkinci güncelleme, AirTags ivme ölçerin “belirli senaryolarda” çalışmamasını düzelttiğini söylese de, önceki güncelleme çok ilginç. Güncelleme “Hassas Bulmayı etkinleştirerek sizinle birlikte hareket ettiği tespit edilen bilinmeyen bir AirTag’in bulunmasına yardımcı olur.” Ek olarak, bir kullanıcının iPhone’u, artık sahibinde olmayan bir AirTag sizin üzerinizde olduğunda kullanıcıları bilgilendirecektir. iPhone ayrıca taşındığını belirtmek için bir ses çıkarır.

Özellik yalnızca iPhone 11, 12, 13 ve 14 modellerinde çalışsa da, eşlenen herhangi bir AirTag, iPhone ile Bluetooth aralığının 33 fit yakınına geldiğinde güncellemeyi otomatik olarak indirmelidir. iPhone’un ayrıca iOs 16.2 veya sonraki sürümlerini çalıştırması gerekir. Bu güncellemeler, “bilinmeyen bir AirTag’i daha kolay bulmak için istenmeyen izleme sesini ayarlamayı” içeren önceki bir üretici yazılımı güncellemesine eklenir.

Üretici yazılımı güncellemeleri hem geçen ay hem de bu ay yayınlandı. MacSöylentiler, ancak şirketin güncellemelerin gerçekte ne yaptığını açıklaması şimdiye kadar sürdü. Özellik şunu kullanarak çalışır: ultra geniş bant, bu da Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Endonezya ve daha pek çok ülkedeki AirTag’lerin, şüphelenmeyen kişileri takip etmekten hâlâ fazlasıyla yetenekli olduğu anlamına gelir. Ve tabii ki bu özellik, üzerlerinde AirTag olabilecek herhangi bir Android kullanıcısı için hiçbir şey yapmıyor. Bunun için Apple bir sürüm yayınlamak zorunda kaldı. ayrı uygulama.

bu ilk güncelleme Geçen yaz AirTag’ler, sekiz ila 24 saat sonra orijinal kullanıcıların telefonunun yanında değillerse bip sesi çıkardı, ancak bunun karışık sonuçlar verdiği açıktı. Şubat ayında, Apple bir ifade ” için AirTag’leri önlemek için nasıl çalıştıkları hakkındaistenmeyen izleme” Şirket zaten “istenmeyen takip konusunda sizi uyaran ilk proaktif sistemini” lanse etmişti, ancak kullanıcılar arkadaşlarının anahtarlarını ödünç aldıklarında uyarı almaktan şikayet ediyorlardı. Teknoloji devi, kullanıcıların istenmeyen bir AirTag’in kişilerinde nerede olduğunu belirlemelerine olanak tanımak için daha fazla güncelleme sözü verdi.

Tile izleme cihazına rakip olarak piyasaya sürüldüklerinden beri, eleştirmenler AirTag’lerin kötüye kullanım için ne kadar olgun olduğunu sorguladılar. Mayıs 2021 tarihli bir Washington Post makalesi ilk olarak AirTag takibi sorununu gündeme getirdi, ancak o zamandan beri durum çok daha kötü hale geldi. Anakart Nisan ayında, kadınların AirTag’lerle takip edildiğini bildirdiği sekiz ay öncesine ait 50 vakayı ortaya çıkardıklarını bildirdi. Indianapolis polisi Haziran ayında bir kadının AirTag’leri kullandığı iddia edildiğini söyledi. erkek arkadaşını takip et ve sonra onu öldür.

elma var yayınlanan güncellemeler AirTag’leri taramak için zaman içinde, ancak bu yeni özelliklerin hiçbiri teknolojik olarak etkinleştirilen takip riskini gerçekten azaltmadı. yeni toplu dava Bu ayın başlarında iki kadın ve taciz kurbanları tarafından açılan dava, şirketin AirTag’lerini çoğaltma konusunda “dikkatsiz” olduğunu iddia ediyor. O takım elbiseli kadınlardan biri, iPhone’unun onu çevresindeki AirTag konusunda uyardığını iddia etti.

Tüm bunların gösterdiği şey, nispeten zararsız bir teknoloji parçasının nasıl büyük istenmeyen sonuçlara yol açabileceği, ancak Apple’ın yarattığı gizlilik kabusuna tepkisi yavaş ve parça parça oldu. Şirket, izleme ile ilgili herhangi bir bilgiyi kolluk kuvvetlerine vereceğini öne sürse de, Apple’ın stratejisi, teknolojinin farkında olma ve aktif olarak kendi kişilerini tarama sorumluluğunu sıradan insanlara yüklüyor.genel-7