Apple’ın A16 Bionic GPU’sunun, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’e güç sağlayan ticari birimden bile daha yetenekli olduğu söylendi. Ne yazık ki bir rapor, şirketin mühendislerinin bazı sorunları öngörmediğini ve bunun da ışın izleme desteğine sahip daha eski bir prototipin rafa kaldırılmasına yol açtığını iddia ediyor.

Önceki A16 Bionic, muazzam bir güç tüketimi gördü, bu da berbat pil ömrüne ve sonunda termal kısmaya neden oldu

The Information’a göre A16 Bionic GPU, AnTuTu’daki A15 Bionic’teki üniteye göre yaklaşık yüzde 28’lik bir performans artışı elde etmesine rağmen, daha önceki bir sürüm kilometrelerce daha iyi olabilirdi. MacSöylentiler Apple mühendislerinin, seçeneği destekleyen mobil oyunlarda görselleri son derece artıracak olan ışın izleme desteği de dahil olmak üzere çeşitli özellikleri grafik işlemciye dahil etmek istediğini bildirdi.

Ne yazık ki, mühendisler bir iPhone’da şimdiye kadarki en yetenekli GPU’yu yapma arayışlarında bazı büyük engellerle karşılaştı. Diğer tüm akıllı telefonlarda olduğu gibi, bir iPhone’un çalışması için bir pil gerekir ve yalnızca daha uzun ekran açık kalma süresi sağlamakla kalmayıp aynı zamanda ısı dağılımını etkili bir şekilde yönetmek için verimli bir SoC’ye ihtiyaç duyar.

Işın izleme desteği hoş bir dokunuş olsa da, çok büyük bir güç tüketimi, artan sıcaklıklar ve tükenen pil ömrü pahasına olurdu. Çizim tahtasına geri dönersek, Apple mühendisleri A15 Bionic’ten farklı olacak ve aynı zamanda A16 Bionic’te bazı dikkate değer iyileştirmeler sağlayacak başka bir prototip yapmak zorunda kaldılar.

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’te oyun oynama

Bu sorunlar, Apple’ı sonunda tüm grafik işlemci ekibini yeniden yapılandırmaya zorladı, bu da bazı yöneticilerin başka bir şey üzerinde çalışmak için A16 Bionic’in geliştirilmesinden çıkarılması gerektiği anlamına geliyordu. Doğal olarak bu durum şirket çalışanları tarafından gerektiği gibi karşılanmamış olabilir ve bu da ayrılmalarının nedeni olabilir. Yıllar geçtikçe Apple, şirketin akıllı telefon SoC alanındaki hakimiyeti için gerekli olan bazı önemli rakamları kaybetti.

Bu, geçen yılki A15 Bionic’in A14 Bionic’e göre çok büyük bir performans artışı sağlamadığı ve şimdi tarih tekerrür etmiş gibi göründüğü zaman açıktı. A16 Bionic, şu anda hala en hızlı akıllı telefon SoC olmasına rağmen, önemli yeteneklerin kaybı, Qualcomm ve MediaTek gibilerinin bu fırsattan yararlanmasına olanak tanıyacak. Şimdiye kadar Snapdragon 8 Gen 2, tek çekirdekli ve çok çekirdekli sonuçlarda A16 Bionic’i geçemedi, ancak performans farkı önemli ölçüde azaldı.

Bu, gelecek yıl A17 Bionic piyasaya sürüldüğünde herhangi bir büyük güç verimliliği ve performans artışı yaşayamayacağımız anlamına gelebilir, ancak kendimizi çok fazla aşmayalım.

Haber kaynağı: Bilgi

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twittergenel-17