NASA’nın Roma Uzay Teleskobu Korograf Enstrümanının Renk Filtresi Düzeneğindeki filtrelerin her biri, belirli bir ışık dalga boyu dışında hepsini engeller. Filtrelerin çoğu, yalnızca kızılötesi ışığa karşı saydam olduklarından bu fotoğrafta koyu görünüyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Bilim adamları, güneş sistemimizin dışında 5.000’den fazla dış gezegen veya gezegen keşfettiler. Bu dünyaları incelemeye yönelik teknolojiler ilerlemeye devam ettikçe, araştırmacılar bir gün boyut, bileşim ve sıcaklık bakımından Dünya’ya benzeyen dış gezegenlerde yaşam belirtileri arayabilirler. Ancak bunu yapmak için, NASA’nın Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu üzerindeki Coronagraph Enstrümanında test edilenler gibi yeni araçlara ihtiyaçları olacak. Bilim aracı, gözlemlediği her uzak yıldızdan gelen ışığı engelleyerek bilim insanlarının yıldızın etrafındaki gezegenleri daha iyi görebilmesini sağlayacak ve gelecekte potansiyel olarak yaşanabilir gezegenleri gelecekteki misyonlarla incelemek için gerekli teknolojileri gösterecek.

Coronagraph Instrument ekibi, son teknoloji aleti çoktan tasarladı ve bileşenleri oluşturdu. Şimdi parçaları bir araya getirmeleri ve amaçlandığı gibi çalıştıklarından emin olmak için testler yapmaları gerekiyor. NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Coronagraph Instrument’ın optik alt sisteminin ürün dağıtım müdürü Jeff Oseas, “Sanki tüm ayrı kollar nihayet nehri oluşturmak için bir araya geliyor gibi” dedi.

Süreç yakın zamanda JPL’de başladı ve bir yıldan fazla sürecek. Tamamlandığında, Koronagraf Enstrümanı ajansın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezine gönderilecek ve Roma gözlemevine dahil edilecek.

JPL mühendisi Gasia Bedrosian, cihazın entegrasyon ve test ürünü teslimat yöneticisi olarak montaj ve test sürecini yönetiyor. Entegrasyon ve test etme teknik olarak bir enstrüman oluşturmanın son adımları olsa da, aslında başından beri sürecin bir parçası olduklarını söylemeyi seviyor.

2018’de Bedrosian, daha önce hiç inşa edilmemiş bir şey için bir dizi montaj planı üzerinde çalışmaya başladı. Daha sonra o ve ekibi, planı gözden geçirip ayarlamak ve tüm parçaların zamanında ve doğru sırada bir araya gelmesini sağlamak için çeşitli konu uzmanları ve proje üyeleriyle işbirliği yaparak iki yıl daha geçirdi. Süreç, ağır hizmet vinçleri, lazerler ve otobüs büyüklüğündeki vakum odalarını içeren iyi koreografiye sahip bir baleye benzeyecek.

Kabaca bir bebek kuyruklu piyanonun boyutu ve şekli olan Coronagraph Instrument, üst üste istiflenecek iki ana bölümden oluşur: optik tezgah ve enstrüman elektronik paleti.


NASA’nın Roma Uzay Teleskobu üzerindeki Koronagraf Enstrümanı, bir yıldızdan gelen ışığı engellemek ve yörüngedeki gezegenlerden gelen çok daha sönük ışığı yakalamak için tasarlanmıştır. Gözlemevine hala WFIRST adı verildiğinde yapılmış olan bu video, karmaşık aletin nasıl çalıştığını açıklıyor. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

İkisinden daha hassas olanı, gezegenlerden gelen ışığı bastırmadan mümkün olduğu kadar çok yıldız ışığını çıkarmak için tasarlanmış, aynalar ve filtreler gibi 64 öğe içeren optik tezgahtır. Dış gezegenleri bulmaya ve incelemeye yönelik bu yaklaşıma doğrudan görüntüleme denir ve Dünya’ya benzer kayalık dünyaların atmosferlerini ve yüzey özelliklerini incelemenin en iyi yolu olması bekleniyor. Coronagraph Instrument üzerindeki bazı optik bileşenler o kadar küçüktür ki, çıplak gözle zar zor görülebilirler.

Palet veya alt katman, Roma uzay aracından talimatlar alan ve Coronagraph Instrument’ın bilimsel verilerini döndüren elektroniği barındırır. Elektronik ayrıca, alet ısıtıcılarının yanı sıra optik tezgah üzerindeki mekanik bileşenleri de kontrol eder. Optik tezgah, elektronik paletin üzerine vinçle istiflenecektir. İki katmanın birbiriyle bir milimetrenin kesri içinde hizalanması gerektiğinden, ekip onları dört gün boyunca tam olarak konumlandırmak için lazerler kullanacak.

Detay için Göz

Entegrasyon ve test ekipleri, planlarını yapmalarına yardımcı olması için genellikle cihazın dijital 3B modellerini kullanır, ancak hiçbir şey nesneyi gerçek bir alanda görmekle kıyaslanamaz. Bu nedenle koronagraf ekibi, kullanıcıların bir 3B nesnenin ve çevrelerindeki dünyanın sanal bir projeksiyonunu görmelerini sağlayan bir artırılmış gerçeklik kulaklığı kullandı. Kulaklık, Mars Curiosity gezici ekibi tarafından, gezicinin üzerinden geçtiği Mars arazisini 3D olarak görmek için de kullanılıyor.

Bedrosian, “Bu tatbikattan çok şey öğrendik” dedi. “Entegrasyonun belirli noktalarında erişimin ne kadar sıkı olacağı konusunda kelimenin tam anlamıyla zemine uzanarak ve aletin altını görselleştirerek bir fikir edinebildik. Bu bize aletin tamamını bir vinçle kaldırmanın veya İşimizi bu açıdan yapmak için özel bir araca ihtiyaç duyacak olsaydık, planlarımızın çoğunu daha güvenli ve basit hale getirmeye yardımcı oldu.”

Monte edildikten sonra Coronagraph Instrument, uzaya roket yolculuğunu simüle etmek için neredeyse bir aylık dinamik test de dahil olmak üzere bir dizi testten geçecek. Ardından, donanımın hizalı kaldığını ve düzgün çalıştığını kontrol etmek için uzay ortamını kopyalayan bir vakum odasına konulacak.

Bedrosian, “Sonunda tüm parçaları bir araya getirmeye başlamak heyecan verici,” dedi. “Bu kesinlikle gecikmiş bir memnuniyet, çünkü hazırlanmak için çok uzun zaman harcadık. Ama şimdi buradayız ve ekip üyelerim donanımın gelişinden bahsediyor, seslerindeki heyecanı duyabiliyorum.”

Jet Tahrik Laboratuvarı tarafından sağlanmaktadır


Alıntı: NASA’nın 22 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-nasa-tool-exoplanets.html adresinden alınan bir sonraki ötegezegen araştırma aracı (2022, 21 Aralık) üzerinde montaj başladı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1