Avrupa Film Akademisi, Alman Film Akademisi, Risk Altındaki Film Yapımcıları Uluslararası Koalisyonu ve Berlin ve Rotterdam film festivalleri de dahil olmak üzere Avrupa’nın önemli film organizasyonlarından bazıları, Çarşamba günü İranlı aktris Taraneh Alidoosti’nin tutuklanmasını protesto eden ve çağrıda bulunan ortak bir bildiri yayınladı. onun derhal serbest bırakılması.

satıcı İran sinemasının en ünlü simalarından biri olan yıldız, Eylül ayından bu yana İran’ı sarsan hükümet karşıtı protestolarla dayanışma amaçlı sosyal medya paylaşımları yaptığı için 17 Aralık Cumartesi günü gözaltına alındı.

“İran’ın en ünlü sanatçılarından biri olan Taraneh’in hapsedilmesi ünlülere açık bir mesaj veriyor. [that the Iranian regime] EFA başkanı Mike Downey yaptığı açıklamada, hızla çökmekte olan otoritesine herhangi bir meydan okumaya müsamaha göstermeyeceğini söyledi. İran makamlarını keyfi gözaltılara son vermeye çağırıyoruz. İran halkı, aralarında ifade ve barışçıl toplanmanın da bulunduğu temel özgürlüklerden mahrum bırakılıyor.”

Film endüstrisinin önde gelen isimlerine ek olarak – tanınmış İranlı yönetmenler Jafar Panahi ve Mohammad Rasoulof da Tahran’daki rejimi eleştirdikleri için hapse atıldılar – Downey, “avukatlar, kültürel figürler, gazeteciler ve kampanyacıların” da hedef alındığını kaydetti.

Uluslararası Risk Altındaki Film Yapımcıları Koalisyonu ve kurucu kurumları, “İran’da temel insan haklarını ve ifade özgürlüğünü savunan herkesle tam ve yürekten dayanışma içinde olduklarını ifade ediyor ve İran makamlarını Taraneh’i derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya çağırıyor. Alidoosti ve meslektaşları.”

Alidoosti’yi dört uzun metrajlı filmde yöneten iki kez Oscar ödüllü film yapımcısı Asghar Farhadi, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yaptığı bir paylaşımla Alidoosti’nin serbest bırakılması çağrısında bulundu. “Böyle bir destek gösteriliyorsa [for protesters] bir suçsa,” diye yazdı Farhadi, “o zaman bu toprakların on milyonlarca insanı suçludur.”sinema-2