Rocket Lab’ın ABD topraklarındaki ilk görevi, güçlü rüzgarların ekibi bu hafta başlarındaki en son fırlatma girişimini iptal etmeye zorlamasının ardından gelecek yıla ertelendi.

Görev, Federal Havacılık İdaresi ile ilgili idari sorunlar nedeniyle birkaç kez ertelenmişti ve kötü hava koşulları da rol oynuyor. En son ve son gecikme, Washington, DC’nin yaklaşık 100 mil güneydoğusundaki NASA’nın Wallops Uçuş Tesisi içindeki Virginia Space’in Orta Atlantik Bölgesel Uzay Üssü’ndeki “güçlü üst düzey rüzgarlara” indirildi.

Rocket Lab, “Yarın devam eden güçlü üst düzey rüzgarlar, NASA_Wallops’tan 1. görevimiz için fırlatma penceresinin son gününü dışladı,” dedi. söz konusu Pazartesi günü bir tweet’te, yeni bir pencerenin “artık Ocak ayında açılmasının planlandığını” ekledi.

Sonunda havalandığında, Rocket Lab’ın işgücü Electron roketi, radyo frekansı jeo-uzamsal analiz sağlayıcısı HawkEye 360 ​​için altı uydu konuşlandıracak.

Uçuş ayrıca, fırlatma operasyonları sırasında kamu güvenliğini sağlamak için tasarlanmış otomatik bir sistem olan ve tüm ABD fırlatma sağlayıcılarının kullanımına sunulacak olan NASA’nın Otonom Uçuş Sonlandırma Birimi (NAFTU) yazılımının ilk testine de sahne olacak.

Roket Laboratuvarı’nın ilk ABD görevi, çağrıldı Virginia Lansman Severler İçin2018’den bu yana Rocket Lab’ın Yeni Zelanda’daki ana fırlatma tesisinden 30’dan fazla uydu yerleştirme uçuşunu takip ediyor.

İlk ABD fırlatma tesisini açmak, şirket yeni hükümet ve ticari müşteriler ararken daha sık uçuşlara doğru ilerlerken, Rocket Lab’ın işinde büyük bir genişlemeye işaret ediyor.

Rocket Lab, muhtemelen 2024’te çok daha güçlü, yeni nesil Neutron roketinin ilk lansmanı için Virginia tesisini de kullanacak. SpaceX’in Falcon 9 roketine benzer şekilde, Neutron yeniden kullanılabilir bir ilk aşamaya sahip olacak ve tekrar yere inebilecek. ikinci aşamayı yörüngeye yerleştirdikten kısa bir süre sonra dik.

Böyle bir sistem, Rocket Lab’in maliyetleri düşürmesine ve uydu yerleştirme hizmetlerini kullanmak isteyen müşterilere rekabetçi fiyatlar sunmasına yardımcı olacaktır. Yeni roket ayrıca gezegenler arası görevler ve hatta mürettebatlı uzay uçuşu yapabilecek.


genel-19