Hükümet, Haber Başlıkları adlı bir YouTube kanalını Başbakan Narendra Modi, Hindistan Yüksek Mahkemesi, Hindistan Yüksek Mahkemesi ve Seçim Komisyonu aleyhine sahte haberler yaymakla suçladı. Basın Bilgi Bürosu’na (PIB) göre, YouTube kanalının 10 lakh abonesi ve 32 crore görüntülemesi olduğu bildiriliyor.

“Neredeyse 10 bin aboneye ve 32 crore görüntülemeye sahip bir #YouTube kanalının ‘Haber Başlıkları’nın, Başbakan, Hindistan Yüksek Mahkemesi, Hindistan Yüksek Mahkemesi ve Hindistan Seçim Komisyonu hakkında #Sahte Haberler yaydığı tespit edildi.” PIB Gerçek kontrol kolu tweetlendi.

YouTube kanalı, “Hindistan Başyargıcı’nın emirleri doğrultusunda seçimler oy pusulasında yapılacak” gibi sahte haberler yaymakla suçlanıyor. Uttar Pradesh Meclisi’nde 131 sandalye için yeniden seçim yapılacak gibi sahte haberler de yaydı.

Daha önce, Birlik Karayolu Taşımacılığı ve Karayolları Bakanı Nitin Gadkari’nin BJP’den istifa ederek Kongre’ye katıldığı da iddia edilmişti.

Nodal ajansın bilgi kontrol ekibi, Hindistan Hükümeti adına medyayla iletişim kurar. İnsanları bunlara inanmamaları konusunda uyarmak için sosyal medyada ve bunlarla ilişkili kanallarda dolaşan sahte haberleri belirlemeye çalışır.

Bu ayın başlarında YouTube, platformun topluluk yönergelerini ihlal ettiği için Temmuz ve Eylül aylarında 5,6 milyon (56 lakh) videoyu platformundan kaldırdığını açıkladı.

Platform, iki ay boyunca yaklaşık 2.71.000 kaldırma başvurusu aldı. İncelemenin ardından, YouTube’un o sırada söylediğine göre yaklaşık 29.000 itiraz geri alındı. Şirkete göre YouTube, içerik oluşturucuların kaldırılan videolara yanıt olarak yaptığı itirazların sayısını da izliyor, çünkü bu, sistemlerinin doğruluğunun daha net bir şekilde anlaşılmasına yardımcı oluyor.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8