ABD’li astrofizikçiler uzaylı uzay gemilerini aramak için yeni bir yol buldular. Bunun için sadece normal radyo teleskoplarının değil, aynı zamanda yerçekimi dedektörlerinin de kullanılması önerilmektedir. Bu yöntem, insanlığın evrende yalnız olmadığı, sadece dünyevi enstrümanların henüz uzaylı yaşamın kanıtlarını bulabilecek kadar mükemmel olmadığı varsayımına dayanmaktadır.Fikir, yeterince gelişmiş bir uygarlığın muazzam boyut ve kütlede bir uzay gemisi inşa edebilmesidir. Hızlanması, insanların zaten dedektörlerin yardımıyla düzeltmeyi öğrendiği yerçekimi dalgalarına yol açabilir. Ek olarak, bu tür cihazlar, optik veya radyo teleskoplar gibi küçük bir alanı değil, tüm gökyüzünü aynı anda “inceler”.

Şimdiye kadar, elbette, bu sadece bir fikir – tüm hesaplamalar arXiv ön yayınları portalında sunulmaktadır. Ancak fizik yasalarını ihlal etmez, bu da tamamen teknik olarak uygulanabileceği anlamına gelir.

Hesaplamalara bakılırsa, mevcut LIGO, VIRGO ve KAGRA interferometreler, 326 bin ışıkyılı, yani Samanyolu çapının üç katı (yaklaşık 106 bin ışıkyılı) mesafedeki bir yabancı gemiyi tespit edebilir. Ancak bunun için farazi geminin kütlesinin on Jüpiter olması ve ışık hızının 1/10’u kadar hızlanması gerekiyor. Ancak Merkür büyüklüğündeki bir nesne, aynı hızda yalnızca 32 ışıkyılı yarıçapında tespit edilebilir.

Alcubierre Bubble teknolojisi bir gün gerçeğe dönüşürse, bu tür gemiler aynı zamanda devasa bir mesafeden izlenebilen güçlü yerçekimi dalgaları da yaratacaktır.genel-22