iOS 16 ile artık kilit ekranınızda farklı saat yazı tipleri, kilit ekranı widget’ları ve yeni duvar kağıtları gibi şeyleri yalnızca birkaç dokunuşla ayarlayabilirsiniz. Ne zaman iPhone’uma yeni bir kat boya katmak istesem, bunu, ayarlara dalmak zorunda kalmadan, telefonumu her uyandırdığımda gördüğüm aynı ekrandan yapabiliyorum. Ve daha da iyisi, yeni bir duvar kağıdı yapmaya başladığınızda, sayfa, nasıl görüneceğine karar vermenize yardımcı olacak bir dizi öneri ve seçenek içerir.

Hava durumuna odaklı bir kilit ekranı ister misiniz? Apple’ın bunun için bir önerisi var. Süslü bir emoji deseni ister misiniz? Aralarından seçim yapabileceğiniz bir sürü desen var ve Apple, duvar kağıdınızda altı adede kadar farklı emojiyi öne çıkarmanıza bile izin veriyor. (Waffle veya esneme emojisini önerebilir miyim?) Gerçekten havalı olmak istiyorsanız, iPhone’unuzun duvar kağıdını dönen bir iyi hisler galerisi bile yapabilirsiniz.

Şahsen, Apple’ın arka planı bir renk veya gölgeyle dolduran duvar kağıtları seçeneklerini seviyorum. Arka planım genellikle bir tür gradyan rengidir ve geçmişte, çoğu zaman tam olarak doğru olmayan güzel görünen resimler için web’i araştırmaya başvurdum. Artık, doğrudan duvar kağıdı menüsünden çok sayıda renk arasından seçim yapabilir, degradenin yoğunluğunu ayarlayabilir ve farklı tonlarla uğraşabilirim.

Daha da iyisi, artık duvar kağıtlarını farklı hislere uyacak şekilde Odak modlarına bağlayabilirsiniz. Sakinleşmemi hatırlatmak için “Tatil” Odağıma sakinleştirici bir mavi iliştirilmiş. Meslektaşım Victoria Song, işler yolunda olmadığında Odak modu için “Bu İyi” köpeğin bir görüntüsünü ayarladı.

Kilit ekranınızda bir şeyleri değiştirmek istediğinizde böyle görünüyor. Ayrıca merhaba palyaço balığı.
Fotoğraf: David Pierce / The Verge

Meslektaşım Allison Johnson’ın yazdığı gibi, yeni iOS 16 kilit ekranları kuralı. Ancak Apple, kilit ekranı üzerindeki bazı denetimlerden vazgeçtiğine göre, Apple’ın bize ana ekran için daha fazla kişiselleştirme aracı vermesinin zamanı geldi.

Ya uygulama simgelerini kolayca özelleştirebilseydik? Evet öyle mümkün Bunu şimdi yapmak için, ancak oldukça fazla çalışma gerektirir. Kullanışlı kılavuzumuzu takip edebilirsiniz, ancak ben Android’de ayarlayabileceğiniz kolay tema seçeneklerine daha yakın bir şey istiyorum. Kişisel olarak çok farklı bir tema belirlememe gerek yok – iPhone’umu Windows’a uyumlu hale getirmek istemiyorum – sadece degrade duvar kağıtlarımı tamamlamak için her şeyin benzer renklere sahip olmasını istiyorum.

Ayrıca simgelerimi düzenlemek için daha fazla yol istiyorum. Ana ekranımda genellikle yalnızca üç veya dört sıra uygulama tutarım ve geri kalan her şeyi Uygulama Kitaplığı’na havale ederim. (Benim için widget yok — Onları pek kullanışlı bulmuyorum.) Ancak ana ekran uygulamalarımı aynı hizaya getirebilseydim harika olurdu. alt kısım ile fazladan boşluk bırakmadan ekranın üst yerine özel aletler veya saldırıya uğramış görünmez uygulama simgeleri.

2020’de eski meslektaşım Chaim Gartenberg, Apple’ın muhtemelen bize asla özel uygulama simgeleri vermeyeceğini savundu. O zamanlar onunla tamamen aynı fikirdeydim. Ancak Apple, iOS 16 ve mükemmel kilit ekranı araçlarıyla kapıyı açtığına göre, şirketin ana ekranlarımızdaki şeylerle uğraşmayı çok daha kolay hale getireceği çok uzak olmayan bir gelecek olduğuna inanıyorum. iOS 17 için parmaklar geçti.genel-2