Kredi: NASA, ESA ve D. Jones (Kaliforniya Üniversitesi – Santa Cruz); İşleme: Gladys Kober (NASA/Amerika Katolik Üniversitesi)

Sarmal gökada NGC 6956’nın mavi girdapları, mürekkep gibi siyah bir zemin üzerinde parlak bir şekilde göze çarpıyor. NGC 6956, merkezinde yıldızlardan oluşan çubuk şeklinde bir yapıya sahip yaygın bir sarmal gökada türü olan çubuklu bir sarmal gökadadır. Bu galaksi, Delphinus takımyıldızında 214 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunmaktadır.

Bilim adamları, düzenli aralıklarla parlayıp kararan yıldızlar olan Cepheid değişken yıldızlarını incelemek için NGC 6956’yı görüntülemek üzere NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu’nu kullandılar. Cepheid değişken yıldızlarının periyodu parlaklıklarının bir fonksiyonu olduğundan, bilim adamları bu yıldızların Dünya’dan ne kadar parlak göründüklerini ölçebilir ve mesafelerini hesaplamak için bunu gerçek parlaklıklarıyla karşılaştırabilirler. Sonuç olarak bu yıldızlar, galaksi dışı nesneler için ölçülmesi en zor bilgi parçalarından biri olan kozmik nesnelerin mesafesini belirlemede son derece faydalıdır.

Bu galaksi aynı zamanda, eşlik eden bir yıldızdan kademeli olarak madde toplayan bir beyaz cüce yıldızın patlaması olan bir Tip Ia süpernova içerir. Cepheid değişken yıldızları gibi, bu tür süpernovaların parlaklığı ve zaman içinde ne kadar hızlı söndükleri, bilim insanlarının uzaklıklarını hesaplamalarını sağlar. Bilim adamları, Hubble Sabiti olarak da bilinen evrenin genişleme hızına ilişkin anlayışımızı iyileştirmek için Cepheid değişken yıldızlarından ve Tip Ia süpernovalarından derlenen ölçümleri kullanabilirler.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Hubble, 19 Aralık 2022 tarihinde https://phys.org/news/2022-12-hubble-captures-majestic-barred-spiral.html adresinden alınan görkemli çubuklu sarmal gökada NGC 6956’yı (2022, 16 Aralık) yakaladı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1