Google, doktorlar tarafından yazılan notlara ve reçetelere odaklanarak, okunması zor el yazısını deşifre edebilen bir yapay zeka modeli geliştiriyor. Arama devi, Pazartesi günü Hindistan’daki yıllık konferansında, Google Lens’te dağınık bir şekilde yazılmış tıbbi notların kodunu çözebilen bir araç oluşturmak için eczacılarla birlikte çalıştığını duyurdu. TechCrunch).

Google özelliği tanıttı etkinlik sırasında, el yazısıyla yazılmış bir reçetedeki ilaçları özel olarak tespit etme kabiliyetini gösteriyor. Yeni metin deşifre etme özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağına dair henüz bir ayrıntı yok, yalnızca “bu sistemin gerçek dünyaya hazır olması için yapılması gereken çok iş var”.

Google Lens, nesneleri (ürünler, bitkiler veya hayvan türleri gibi) algılamak ve dilleri çevirmek için kullanılabilen, yapay zeka destekli çok amaçlı bir nesne tanıma aracıdır. Google Len uygulaması, el yazısı notları dijital olarak metne dönüştürmek için zaten kullanılabilir, ancak kendi testlerimizde bu özellik söz konusu el yazısının ne kadar okunaklı olduğuna bağlıydı. Yorgun doktorların el yazılarının berbat olmasıyla tanınırlar.genel-2