Etkili bir yöneticiyseniz, bir gün lider olabilirsiniz – çoğu insan liderlik ve yönetim arasındaki bağlantıyı bu şekilde görür.

Göre Harvard İş İncelemesi, yöneticiler yönlendirirken liderler etkiler. İşin yönünü şekillendirmeye yardımcı olan bir lider olabileceğiniz zaman, kim yönetici olmak ve günlük meselelere odaklanmak ister? Ancak, liderliğin tek değerli konum olduğunu düşünmek saçma olur.

Liderler ve yöneticiler arasındaki temel farkları açıklayan beş uzmanla görüştük.

İyi yöneticiler hafife alınmamalıdır.

Herkes büyük bir lideri hatırlasa da, yazılım şirketi Druva’nın CEO’su ve kurucusu Jaspreet Singh, yöneticileri hafife almamanın gerekli olduğuna inanıyor. “İnsanların yönetici pozisyonu etrafında kötü bir itibar geliştirdiklerini içtenlikle düşünüyorum” diyor. “Kimse yönetici olarak anılmak istemez. Bir şirkette işe başlayan küçük bir kişi bile ilk günden itibaren lider olarak tanınmak ister. »

Singh, liderlik becerileri geliştirmenin zaman aldığını ve şirkete katkıda bulunacak önemli bir şeye sahip olmayı gerektirdiğini söylüyor.

“Teknoloji dünyasında, belirli bir girişim, program veya ekip olabilir. Bir lider inisiyatif alır ve bir sonuç alır. Bu hedefe nasıl ulaştığı, ortama ve eldeki göreve göre değişen liderlik ilkeleri meselesidir. »

Singh’e göre, yöneticiler bir dizi kaynağı etkili bir şekilde denetlemekten sorumludur. Şirketinde yönetim, genellikle insan kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmak ve güçlü ve motive olmuş bir ekip oluşturmakla ilgilidir.

“Bir yönetici, bir ekibi nasıl birleştireceğini, nasıl ekip kuracağını, insanları nereden işe alacağını, ideal profilinin ne olduğunu, çatışma çözümünü nasıl yöneteceğini ve bireylerin güçlendirilmesini, eğitimini ve gelişimini nasıl sağlayacağını bilir”

Yöneticiler, ekip üyelerinin başarılı olmasını sağlar

Prostate Cancer UK’de yönetici olan Gerardo del Guercio, etkili yönetimin, ekibinizdeki birinin sizin yapmayacağınız bir şeyi yapmamasını sağlamak olduğunu açıklıyor.

“Saygı görürseniz, gerçek bir takım yaratırsınız ve sadece bir transmisyon kayışı değilsiniz” diyor. “Bir yönetici olarak mutlu insanlar istiyorum. Ekibimdeki insanlar tarafından tehdit edilmiş hissetmiyorum. Onlara öğretmek istiyorum. »

Deneyimli bir yönetici olarak Bay del Guercio, teknoloji endüstrisindeki kariyeri boyunca öğrendiği pek çok tekniği uygulamaya koymayı seviyor. Ona göre, BT yönetimi genellikle bir sektörden diğerine benzer sistemlerin kullanılmasını içerir. Öte yandan ekip yönetimi, içinde bulunduğunuz bağlama ve motive etmeye çalıştığınız kişilere bağlı olarak ince farklılıklar içerir.

“Yönetim hakkında sevdiğim şey, bir sorunu çözdüğü düşünülen bir ekip oluşturmaktır. Öğrencilerimi baskı altında hissedebilecekleri ve batabilecekleri konusunda uyarıyorum ama benim işim toparlanabileceklerinden emin olmak. »

Yöneticiler ve liderler kilit rollere sahiptir

İşveren Nash Squared’in CEO’su Bev White, yönetimin genellikle yürütme ve beklenti ile ilgili olduğunu söylüyor.

“Yönetici olduğunuzda, size yönetilecek insanlardan, kontrol edilecek ayrıntılardan ve saygı gösterilmesi gereken sınırlardan oluşan bir alet kutusu verilir. Tüm bu noktaları yönetmek sizin elinizde. »

Bayan White’a göre ise liderlik tamamen farklı bir şey. Bu, insanlara sınırlarının ötesine geçmeleri için ilham verme yeteneğine odaklanan bir konumdur.

“İnsanların şirketinizde kalmak istemelerini sağlamak, onları motive etmek ve onlara değer vermekle ilgili,” diye açıklıyor. “Sahip olduğunuz ekibin dinamiklerini ve mevcut ihtiyaçlarını anlamak geliyor. »

Bayan White, liderlerin genellikle ortak özellikleri paylaştığını söylerken, liderliğin değişen doğasını kabul etmenin önemli olduğunu da ekliyor.

“Bir işyerinde birkaç kuşak bir arada yaşar” diyor. “Herkese uyan tek bir iletişim yaklaşımımız olamaz ve nesiller değiştikçe liderlik tarzlarımız da gelişmelidir”

Liderler doğru kurum kültürünü besler

Rentokil Initial BT Hizmetleri Direktörü Ed Higgs, yönetim ve liderlik arasında temel bir fark olduğunu söylüyor. Biri yönlendirmeye odaklanırken diğeri ilham almaya odaklanır.

“Yönetim, insanlara ne yapacaklarını ve nasıl yapacaklarını söylemektir. diyor. “Liderlik, insanların ulaşmak istediklerini başarabilecekleri bir ekosistem yaratmakla ilgilidir. »

Bay Higgs, şirket içindeki farklı ekiplere mümkün olduğunca çok güç verilmesi gerektiğine inanıyor.

“Ekibim kararlar alıyor ve biz bu özerkliğe çok bağlıyız” diyor. “Yani biri bana bir fikirle gelirse, söylediklerini dinlesem iyi olur ya da dinlememek için gerçekten iyi bir nedenim olur. »

Higgs, yöneticilerle iletişim kurar ve fikirleri yönetime taşır. “Bana göre liderlik, insanlara ne yapacaklarını söylemek değildir” diyor. “Ekibimde 80 kişiyi temsil ediyorum. Kurula gittiğimde ve kararlar alındığında onları temsil ediyorum. »

Liderler gelecekteki misyonlar için yön belirler

TrustFord’un BT direktörü Andy Pocock, yönetimin mevcut süreçlerle ilgilenmekle ilgili olduğunu, liderliğin ise gelecekteki görevler için net bir yön oluşturmakla ilgili olduğunu söylüyor.

“Çok basit bir ifadeyle, geleceğe bakmakla ilgili” diyor. “Bir strateji oluşturmak, trendleri incelemek ve yorumlamak ve ardından insanları gitmelerini istediğiniz yöne yönlendirmekle ilgili. Benim liderliğim, ekibimin uzun vadeli stratejiyi gerçekleştirebileceğinden emin olmakla ilgilidir. »

Bay Pocock liderliğin örnek olması gerektiğini söylüyor. “Doğru davranışları, doğru tavrı ve doğru yaklaşımı herkese göstermek zorundasınız. »


Kaynak : “ZDNet.com”genel-15