Io'nun bu yeni ortaya çıkan görüntüsü 5 Temmuz 2022'de 50.000 mil (80.000 kilometre) mesafeden çekildi.

Io’nun bu yeni ortaya çıkan görüntüsü 5 Temmuz 2022’de 50.000 mil (80.000 kilometre) mesafeden çekildi.
resim: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

NASA’nın Juno görevinden alınan en son görüntü, Jüpiter’in uydusu Io’yu kızılötesi olarak ortaya koyuyor ve yüzeyini biberleyen ve Jüpiter’in auroralarını besleyen volkanik sıcak noktaları gösteriyor.

Io en volkanik olarak aktif Ay’ın silikat kabuğunu kaplayan yüzlerce volkanın bulunduğu güneş sistemindeki dünya, erimiş kükürt ile dolu. Bu volkanlardan bazıları yüzeyden onlarca mil uzağa lav püskürtebilir.. Yeni görselde, 5 Temmuz’da çekildi ama dün yayınlandı, NASA’nın Juno uzay aracındaki Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM), Io’yu tüm ihtişamıyla yakaladı. Resimde, yüksek sıcaklıktaki alanlar daha parlak görünüyor.

NASA Sondasından Yeni Görüntüde Jüpiter'in Ayı Io Volkanlarla Parlıyor başlıklı makale için görüntü

resim: NASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

Io’daki bu volkanik sıcak noktalar dikkate değer çünkü Leicester Üniversitesi’nde bu yılın başlarında yayınlanan araştırmada tartışıldığı gibi, Jüpiter’in kutuplarındaki auroralara katkıda bulundukları düşünülüyor. Jeofizik Araştırma Dergisi: Uzay Fiziği. Jonathan Nichols ve Stan Cowley makalenin ortak yazarlarıydı ve Juno’dan gelen verileri analiz ettikten sonra, Io’dan volkanik emisyonların olduğunu savundu Jüpiter’in manyetik alanıyla etkileşim kurun ve gezegenin kutuplarına seyahat edin, burada yarattıkları kutup ışıkları.

NASA’nın Juno uzay aracı 2011 yılında başlatıldı ve Jüpiter’e ulaşması beş yıl sürdü. Orijinal görev, Juno’nun gezegenin etrafında her biri yaklaşık 53 gün süren 35 yörüngede dolaştığını ve yol boyunca Jüpiter’in atmosferi ve iç kısmı hakkında 375 gigabayt veri topladığını gördü. NASA görev süresini uzattı 2018’de ve yine 2021’de, planlanan yeni tamamlanma tarihi ile Eylül 2025.

“Ekip, Juno’nun genişletilmiş görevine Jüpiter’in uydularının incelenmesini de dahil ettiği için gerçekten heyecanlı. NASA bülteninde Scott Bolton, “Her yakın geçişte, zengin bir yeni bilgi elde edebildik” dedi. Bolton baş araştırmacıdır San Antonio’daki Güneybatı Araştırma Enstitüsü’nden Juno için. “Juno sensörleri Jüpiter’i incelemek için tasarlandı, ancak Jüpiter’in uydularını gözlemleyerek çift görevi ne kadar iyi yerine getirebildikleri bizi çok heyecanlandırdı.”

Daha: Jüpiter’in Öldürücü Radyasyonunda NASA’nın Juno Sondasına Yön Veren Kadınla Tanışıngenel-7