Eski Twitter çalışanı, Suudi Arabistan için casusluk yapmaktan 3 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı

Eski Twitter çalışanı Ahmed Abouammo casusluk suçundan 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Suudi Arabistanmedya bildirdi.

NBC News’in haberine göre, ABD Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde mahkûm edildi.

Abouammo Bu yılın Ağustos ayında ABD mahkemesi tarafından belirli Twitter kullanıcılarının hesaplarındaki özel bilgilere erişmek ve bu bilgileri Suudi Arabistan’daki yetkililere sağlamaktan suçlu bulundu.

Ayrıca Oku

İşte Elon Musk'ın gösteride kalabalık tarafından neden yuhalandığı
Elon Musk, Twitter Basic Blue'nun reklamları yarı yarıya azaltacağını söyledi

Abouammo ve Ali Alzabarah — iki Twitter çalışanı — ve Suudi uyruklu Ahmed Almutairi, diğer adıyla Ahmed Aljbreen, 2019’da ABD’de Suudi hükümetinin yasadışı ajanı olarak hareket etmekle suçlandı.

Abouammo ayrıca federal bir soruşturmada kayıtları yok etmek, değiştirmek veya tahrif etmekle suçlandı.

Duruşmada iddia makamı, Suudi veliaht prensin önde gelen bir üyesinin suçsuz olduğunu savundu. Muhammed bin Selman‘ nin hükümeti, düşmanlarını soruşturmak için Abouammo’dan yardım istedi.

The Verge, “2018’de Suudi hükümet ajanları, Washington Post muhabiri, Virginia’da ikamet eden ve rejimi sık sık eleştiren Jamal Khashoggi’yi öldürdü ve parçaladı.”

ABD Adalet Bakanlığı’nın şikayetine göre Kasım 2014 ile Mayıs 2015 arasında Suudi Arabistan’dan 30 yaşındaki Almutairi ve Suudi Arabistan Krallığı’nın yabancı yetkilileri Abouammo’yu ikna etti ve Alzabarah belirli Twitter hesaplarının arkasındaki kişiler hakkında kamuya açık olmayan belirli bilgilere yetkisiz erişim elde etmek için çalışan kimlik bilgilerini kullanmak.

Şikayette, “Özellikle Suudi Arabistan Krallığı ve Suudi Kraliyet Ailesi temsilcileri, rejimi eleştiren Twitter kullanıcılarının özel bilgilerini aradı.”

Bu tür özel kullanıcı bilgileri, e-posta adreslerini, telefon numaralarını, IP adreslerini ve doğum tarihlerini içerir.

Bu bilgiler, bu gönderileri yayınlayan Twitter kullanıcılarını tespit etmek ve bulmak için kullanılmış olabilir.

Şikayet, Abouammo’nun yasadışı davranışı için lüks bir saat ve nakit sağlanması da dahil olmak üzere tazmin edildiğini iddia etti.

Abouammo, Kasım 2019’da Seattle, Washington’da tutuklanırken, Alzabarah ve Almutairi’nin Suudi Arabistan’da olduğuna inanılıyor. Tutuklanmaları için federal tutuklama emri çıkarıldı.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9