Jake avatar 2'de çocuklarıyla konuşuyor

Çocuklar, size hikayeyi anlatayım avatarı.
resim: Tilki

Gerçeğe rağmen James Cameron’ın orijinali avatarı tüm zamanların en çok hasılat yapan filmi, onu bir süredir izlememiş olma ihtimaliniz yüksek. Bu bir film, birçok serbest bırakıldıktan sonra gördük ve hatta çok sayıda insan yeniden piyasaya sürülmesi için bu yılın başlarında gördümancak televizyonda o kadar fazla yer almıyor ve sonuç olarak, sinemaseverlerin çoğu için kalıcı bir deneyim değil.

Ve yine de, onun uzun zamandır beklenen devamı, Avatar: Suyun Yolu, nihayet bugün sinemalarda. Film çok heyecanla geliyor ama tazeleme ihtiyacı duyma ihtimaliniz var. Eğer öyleyse, en iyi bahis orijinali yeniden izlemektir. avatarı. Disney+’ta ve inanılmaz derecede iyi tutar. Ancak, zamanınız yoksa, yeni filmi gerçekten takdir etmek için hatırlamanız gereken önemli gerçekleri özetledik.

Pandora

Pandora üzerinde uçmak

Pandora üzerinde uçmak
resim: Tilki

Pandora, insanların ulaşması için birkaç yıl uzay yolculuğu gerektiren yabancı bir gezegendir. Sırık gibi bir tür olan Na’vi’nin evi burası. 10-ayak uzunluğu eşsiz yaratıklar, bitki yaşamı ve gökyüzünde süzülen dağlarla dolu gezegenlerinde doğaya tapan mavi yaratıklar. Na’vi, bazı yaratıklarla bağ kurmak ve bir bilinci paylaşmak için kuyruklarını bile kullanır.

İnsanlar, RDA adlı bir grup olan Pandora’nın havasını soluyamasalar da…Kaynak Geliştirme İdaresi—içoğu Na’vi anavatanının altında gömülü olan unobtanium adlı süper değerli bir mineral için gezegende madencilik yapmak için orada. RDA, Pandora’daki insanların çoğunluğunu oluşturuyor, ancak daha küçük bir grup sadece Na’vi’yi incelemek ve ondan bir şeyler öğrenmek için orada.

Avatarlar

Jake Sully ve avatarı.

Jake Sully ve avatarı.
resim: Tilki

Jake Sully (Sam Worthington), bacaklarını kullanma yeteneğini kaybetmiş bir denizcidir. Parlak bir bilim adamı olan ve Na’vi’yi incelemek için Pandora’ya gitmesi planlanan tek yumurta ikiz kardeşi vardı, ama öldü. Böylece Jake onun yerine geçer.

Jake’in kardeşinin yerine geçebilmesinin nedeni, Pandora’daki baş bilim adamının, Grace Augustine (Sigourney Weaver), insanın yaşadığı bir sistem geliştirdi. bilinç, Na’vi benzeri bir bedene aktarılabilir, avatar denir. Avatarlar, öznelerinin DNA’sından yapılmıştır. böyle Jake’in tek yumurta ikizi için bir tane yaptığı için Jake onu kullanabiliyor.

Jake hızla yeni avatar bedenine bürünür. Bununla birlikte Grace, onu Na’vi kültürü ve onun RDA’nın güvenlik başkanı Albay Miles Quaritch (Stephen Lang) Pandora ile bağlantısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanmasını isterken, Jake’ten bunu baltalamasını ister. BKA’nın unobtanium madenciliği yapabilmesi için onların evlerini terk etmelerini sağlamak için ne gerektiğini öğrenmesi için Na’vi’ye sızmasını istiyor.

Omatikaya

Neytiri rolünde Zoe Saldana.

Neytiri rolünde Zoe Saldana.
resim: Tilki

Omaticaya, Pandora ormanlarında yaşayan ve ibadet eden Na’vi’dir. Liderlerinin kızı Neytiri (Zoe Saldana), Jake’in avatarıyla ilk karşılaşan ve herkesin şüphelerine rağmen, ona geleneklerini öğretmekle görevlendirilen kişi. Nasıl avlanacağı, yaratıkların sırtında nasıl uçulacağı ve daha fazlası gibi şeyler. Zaman alır ama Jake sonunda bunda mükemmelleşir ve kabilenin resmi bir parçası olur. Sonunda ikisi aşık olur ve birlikte olmayı seçer, bu da Jake aslında Na’vi olmadığı için bir sorun teşkil eder. O, Na’vi bedenindeki bir insan bilincidir.

Grace ve Eywa

Grace'in avatarı.

Grace’in avatarı.
resim: Tilki

Avatar sistemini icat ettikten sonra Grace, Na’vi hakkında kendisinden önceki herkesten daha çok şey öğrenir. Çalışmalarından, Pandora’nın bir gezegenden daha fazlası olduğuna, yaşayan bir organizma olduğuna ve Na’vi diyeti Eywa’nın bunun bir temsili olduğuna inanıyor. Grace’in insan vücudu, insanlar ve Na’vi arasındaki bir kavgada yaralanınca Na’vi, hayatını kurtarmak için Grace’in bilincini Eywa aracılığıyla avatarına geçirmeye çalışır. Grace, Eywa’yı görebildiğini ama işe yaramadığını söylüyor. Grace ölür.

Gökyüzü İnsanları

Quaritch savaş yolunda.

Quaritch savaş yolunda.
resim: Tilki

Sonunda Jake, Quaritch’e Na’vi’nin evlerini asla terk etmeyeceğini söyler, ancak Quaritch yine de Jake’in ona verdiği istihbaratı kullanır. Ortaya çıkan saldırı, Omaticaya’nın evini yok eder ve Neytiri’nin klanın başı olan babasını öldürür. Daha sonra birçok kıvrım ve dönüş meydana gelir –filmde harika olan ama devam filmi için hatırlanması gereken o kadar da önemli olmayan—ama nihayetinde Jake, Na’vi tarafından bir hain olarak görülür ve bir dışlanmış Na’vi’ye değerini kanıtlamak ve güvenlerini yeniden kazanmak için büyük bir şey yapmalıdır.

Böylece Jake, bölgedeki tüm hayvanların en büyüğü ve en korkulanı olan Toruk’u evcilleştirir ve onunla bağ kurar ve böyleceNa’vi halkı arasında efsanevi bir durum olan “Toruk Macto” gelir. Hareket anında Na’vi’yi ne kadar sevdiğini ve saygı duyduğunu gösterir, bu da Na’vi’nin “Gökyüzü İnsanları” dediği RDA’ya karşı savaşabilmeleri için tüm yerel kabileleri birleştirmesine yardımcı olur.

Pandora’nın tüm yaratıklarının yanı sıra tüm kabilelerin yardımıyla Na’vi, Sky People’ı yener ve Jake’in avatarının Quaritch’le (mech kostümü içinde) savaşmasıyla noktalanır ve sonunda Neytiri öldürücü darbeyi indirir.

İnsanlar

Norm Spellman (Joel David Moore) düşünüyor.

Norm Spellman (Joel David Moore) düşünüyor.
resim: Tilki

Na’vi galip geldiğinde, insanların çoğu Dünya’ya geri gönderilir. Max Patel (Dileep Rao) ve Dr. Norm Spellman (Joel David Moore) dahil olmak üzere birkaç kişi kaldı; onlar Grace ile çalıştı, yolculuğu boyunca Jake’e yardım etti ve Na’vi’nin arkadaşları olarak kabul edildi. çoğu ile insanlar gitti ya da öldü, Na’vi kalıcı olarak Jake’in bilincini avatarına aktardı, onu resmi bir Na’vi yapıyor.

Demek oradasın. Bir zamanlar insan olan Jake Sully, eşi prenses Neytiri ile birlikte artık bir Na’vi lideridir. İnsanlar Pandora’yı terk etti ve her şey yolunda görünüyor… olmayana kadar. Avatar: Suyun Yolu şimdi sinemalarda; yakında daha fazlasına sahip olacağız.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleyeceğinizi kontrol edin hayret, Yıldız Savaşlarıve Yıldız Savaşları yayınlar, sırada ne var? Film ve TV’de DC Universeve James Cameron hakkında bilmeniz gereken her şey Avatar: Suyun Yolu.genel-7