Odak noktası bilgi ve eğlence için dijitaldir. Ve bu alanda 2022’deki tüketici harcamaları 3,3 milyar avroyu aşıyor ve bir önceki yıla göre yüzde 12’lik bir büyüme oranı kaydediyor. Ve kullanıcı sayısında mutlak bir düşüş olmasına rağmen, içeriğin kullanımına ayrılan ortalama sürede bir artış var. Bu senaryoda, beş yılda ikiye katlanan bir harcama değeriyle, iki yıllık pandemiden sonra bile Ücretli pazarının büyümesi daha yavaş da olsa devam ediyor.

Bunlar, “Pandemiden Yeni Normale: dijital içerik sektörünün evrimi” konferansı vesilesiyle sunulan Milan Polytechnic Yönetim Okulu tarafından desteklenen Dijital İçerik Gözlemevi’nden ortaya çıkan bulgulardan bazıları.

Milan Politeknik Dijital İçerik Gözlemevi Direktörü Samuele Fraternali, “2022’de dijital içerik kullandığını iddia eden İtalyan kullanıcıların sayısında, podcast’ler ve sesli kitaplar dışında neredeyse tüm alanları etkileyen genel bir azalma kaydetti. Pandemi sonrası dönemde nihai tüketici evde daha az vakit geçiriyor ve daha çok fiziksel aktiviteyi tercih ediyor. Öte yandan, en sadık tüketiciler, çevrimiçi içeriğin kullanımına ayrılan ortalama süreyi artırdı».

İşlenen veriler okunduğunda, İtalyan internet kullanıcılarının %45’inin hem abonelik hem de bireysel satın alma yoluyla ücretli içerik kullandığı ortaya çıkıyor. Video eğlence, en çok kullanılan ücretli içeriktir (internet kullanıcılarının %42’si). Tüketicinin harcamaya daha istekli olduğu içerikler arasında, özellikle tek satın alma yöntemiyle e-Kitaplar ve abonelikle müzik de yer alıyor.

Toplam harcamalar içinde Oyun’dan sonra ikinci sektör olan Video Eğlence, 2021’e kıyasla artı yüzde 33 ile büyüyor ve burada platformlara aboneliğe dayalı model hakim olmaya devam ediyor. Daha küçük rakamlara rağmen, ses sektöründeki harcamalar da artarak yüzde 16’lık bir artış kaydediyor.genel-18