Twitter, Elon Musk’ın özel jetinin hareketlerini takip eden hesabı askıya aldıktan saatler sonra, şirket kararını geri aldı ve hesabı tekrar çevrimiçi hale getirdi.

Twitter, arkasındaki kişi Jack Sweeney’nin hesabını da askıya aldı. @elonjetve, bu yazıyı yazarken, @jxacksweeney eylem dışı kalır.

Florida merkezli Sweeney, Haziran 2020’de otomatik @elonjet hesabını kurdu ve o zamandan beri yarım milyondan fazla takipçi topladı. Herkese açık verileri kullanarak, Musk’ın jeti her kalktığında ve indiğinde, kalkış ve varış yerlerinin yanı sıra uçuş süresi, yakıt maliyetleri ve CO2 emisyonlarını detaylandıran bir tweet’i otomatik olarak yayınlıyor.

Twitter’ı Ekim ayı sonunda 44 milyar dolara satın alan Musk, güvenlik sorunlarını gerekçe göstererek birkaç kez otomatik hesaptan duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirdi, ancak daha yakın zamanda ifade özgürlüğü konusundaki duruşu nedeniyle onu yasaklamama sözü verdi.

Musk, Kasım ayı başlarında tweet attı “İfade özgürlüğü taahhüdüm, uçağımdan sonraki hesabı yasaklamamaya kadar uzanıyor, bu doğrudan bir kişisel güvenlik riski olsa da.”

İfade özgürlüğü taahhüdüm, doğrudan bir kişisel güvenlik riski olmasına rağmen, uçağımdan sonraki hesabı yasaklamamaya kadar uzanıyor.

— Elon Musk (@elonmusk) 7 Kasım 2022

Çarşamba günü ilerleyen saatlerde, görünüşe göre sorunu dahili olarak ele alan Twitter Destek, bir dizi tweet anahat güncellenmiş gizlilik bilgileri.

“Çoğu durumda başka birinin canlı konumunun paylaşılmasını yasaklamak için Gizli Bilgiler politikamızı güncelledik. İşte ne değişti ve neden, ”dedi şirket.

“Birisi, bir kişinin canlı konumunu Twitter’da paylaştığında, fiziksel zarar görme riski artar. Bundan sonra, bu bilgileri paylaşan tweet’leri kaldıracağız ve başka birinin canlı konumunu paylaşmaya ayrılmış hesaplar askıya alınacak.”

Devam etti: “Kendi canlı konumunuzu Twitter’da paylaşmaya devam edebilirsiniz. Bir başkasının geçmiş (aynı güne ait olmayan) konum bilgilerini paylaşan tweetler de bu politika tarafından yasaklanmamıştır. Bir konser veya siyasi etkinlik gibi halka açık bir katılım veya etkinlikle ilgili konum bilgilerini paylaşan içeriğe de izin verilir.”

Çarşamba günü ilerleyen saatlerde bir tweet’te Musk, @elonjet ile ilgili durumu açıklığa kavuşturmaya çalıştı ve “birinin seyahat ettiği yerleri biraz gecikmeli olarak yayınlamak bir güvenlik sorunu değil” dedi.

Musk, “Fiziksel bir güvenlik ihlali olduğu için, herhangi birinin gerçek zamanlı konum bilgisini doxxing eden herhangi bir hesap askıya alınacaktır” dedi. “Buna, gerçek zamanlı konum bilgisi içeren sitelere bağlantılar göndermek de dahildir. Birinin seyahat ettiği yerleri biraz gecikmeli olarak yayınlamak bir güvenlik sorunu değildir, bu yüzden sorun değil.”

Herhangi birinin gerçek zamanlı konum bilgisini doxxing eden herhangi bir hesap, fiziksel bir güvenlik ihlali olduğu için askıya alınacaktır. Bu, gerçek zamanlı konum bilgisi içeren sitelere bağlantı göndermeyi içerir.

Birinin seyahat ettiği yerleri biraz gecikmeli olarak yayınlamak bir güvenlik sorunu değildir, bu yüzden sorun değil.

— Elon Musk (@elonmusk) 15 Aralık 2022

Ocak ayında Musk, Sweeney’e @elonjet hesabını silmesi için 5.000 $ teklif etti. Sweeney 50.000 dolar isteyerek yanıt verdi ve paranın üniversiteyi bitirmesine yardımcı olacağını söyledi, ancak Musk bunu daha ileri götürmedi.
genel-19