Çarşamba günü yayınlanan ve sosyal medya ve onun gençlerin ruh sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin endişeleri vurgulayan bir rapora göre, TikTok’un algoritmaları savunmasız gençlere kendine zarar verme ve yeme bozuklukları hakkında videolar sunuyor.

Kâr amacı gütmeyen Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’ndeki araştırmacılar ABD, Birleşik Krallık, Kanada ve Avustralya’daki kurgusal genç kişiler için TikTok hesapları oluşturdu. Hesapları işleten araştırmacılar daha sonra TikTok’un algoritmasının nasıl tepki vereceğini görmek için kendine zarar verme ve yeme bozuklukları hakkındaki videoları “beğendi”.

Çılgınca popüler olan platform, birkaç dakika içinde kilo verme ve kendine zarar verme hakkında, modellerin ve ideal vücut tiplerinin resimlerini, jilet resimlerini ve intihar tartışmalarını içeren videolar öneriyordu.

Araştırmacılar, yeme bozukluklarına karşı belirli bir savunmasızlık olduğunu öne süren kullanıcı adlarıyla – örneğin “kilo ver” kelimelerini içeren adlarla – hesaplar oluşturduklarında, hesaplar daha da zararlı içerikle beslendi.

Merkezin CEO’su Imran Ahmed, “Bu, size sürekli çirkin olduğunuzun, yeterince iyi olmadığınızın, belki de kendinizi öldürmeniz gerektiğinin söylendiği, çarpık aynalarla dolu bir koridorda sıkışıp kalmak gibi bir şey” dedi. ABD ve İngiltere. “Gençlere kelimenin tam anlamıyla olabilecek en tehlikeli mesajları pompalıyor.”

Sosyal medya algoritmaları, bir kullanıcının ilgi alanına giren konuları ve içeriği tanımlayarak çalışır ve kullanıcıya daha sonra sitede geçirdikleri süreyi en üst düzeye çıkarmanın bir yolu olarak aynı içerikten daha fazlası gönderilir. Ancak sosyal medya eleştirmenleri, belirli bir spor takımı, hobi veya dans çılgınlığı hakkında içeriği destekleyen aynı algoritmaların, kullanıcıları zararlı içerikle dolu bir tavşan deliğine gönderebileceğini söylüyor.

İnternette daha fazla destekçi olan ve kar amacı gütmeyen Fairplay’in yönetici direktörü Josh Golin’e göre bu, internette daha fazla zaman geçirme eğiliminde olan ve zorbalığa, akran baskısına veya yeme bozuklukları veya intiharla ilgili olumsuz içeriğe karşı daha savunmasız olan gençler ve çocuklar için özel bir sorun. çocuklar için korumalar.

Genç kullanıcıları zararlı içerikten ve agresif veri toplamadan korumayı başaramayan tek platformun TikTok olmadığını da sözlerine ekledi.

Golin, “Bütün bu zararlar iş modeliyle bağlantılı” dedi. “Sosyal medya platformunun ne olduğu hiç fark etmez.”

TikTok, bir şirket sözcüsünden yaptığı açıklamada, araştırmacıların platformu tipik kullanıcılar gibi kullanmadıklarını belirterek ve sonuç olarak sonuçların çarpık olduğunu söyleyerek bulgulara itiraz etti. Şirket ayrıca, bir kullanıcının hesap adının, kullanıcının aldığı içeriğin türünü etkilememesi gerektiğini söyledi.

TikTok, 13 yaşından küçük kullanıcıları yasaklar ve resmi kuralları, yeme bozukluklarını veya intiharı teşvik eden videoları yasaklar. TikTok’ta yeme bozuklukları hakkında içerik arayan ABD’deki kullanıcılar, Ulusal Yeme Bozukluğu Derneği’nin ruh sağlığı kaynakları ve iletişim bilgilerini sunan bir istem alırlar.

Şu anda Singapur merkezli bir Çinli şirket olan ByteDance’in sahibi olduğu TikTok’tan yapılan açıklamada, “Sağlık uzmanlarına düzenli olarak danışıyoruz, politika ihlallerini ortadan kaldırıyoruz ve ihtiyacı olan herkes için destekleyici kaynaklara erişim sağlıyoruz” dedi.

Platformun çabalarına rağmen, Dijital Nefretle Mücadele Merkezi’ndeki araştırmacılar, yeme bozukluklarıyla ilgili içeriğin TikTok’ta milyarlarca kez görüntülendiğini keşfetti. Araştırmacılar, bazı durumlarda, genç TikTok kullanıcılarının TikTok’un içerik denetiminden kaçmak için yeme bozuklukları hakkında kodlanmış bir dil kullandığını tespit etti.

Ahmed, TikTok’ta gençlere beslenen çok miktarda zararlı içeriğin öz düzenlemenin başarısız olduğunu gösterdiğini belirterek, platformları çocukları korumak için daha fazlasını yapmaya zorlamak için federal kurallara ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Ahmed, yerli Çinli izleyicilere sunulan TikTok sürümünün genç kullanıcılara matematik ve bilimle ilgili içeriği tanıtmak için tasarlandığını ve 13-14 yaşındakilerin her gün sitede ne kadar süre kalabileceğini sınırladığını belirtti.

Kongre’ye sunulacak bir teklif, sosyal medya platformlarının genç kullanıcılarla ilgili toplayabileceği verileri sınırlayan yeni kurallar getirecek ve Federal Ticaret Komisyonu bünyesinde genç sosyal medya kullanıcılarının gizliliğini korumaya odaklanan yeni bir ofis oluşturacak.

Tasarının sponsorlarından biri olan D-Mass Senatörü Edward Markey Çarşamba günü yaptığı açıklamada, her iki partiden milletvekillerinin, platformların genç kullanıcıların bilgilerine nasıl eriştiği ve bu bilgileri kullandığı konusunda daha sıkı düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu konusunda hemfikir olabilecekleri konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Markey, “Veriler, büyük teknolojinin ülkemizdeki gençleri her gün izlemek, manipüle etmek ve travmatize etmek için kullandığı ham maddedir” dedi.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8