The Witcher 3 Next-Gen’in çıkışına kadar çok uzun bir yol oldu. CD Projekt RED, hayranlarına en başarılı ve beğenilen oyunu The Witcher 3: Wild Hunt’ın yeni nesil konsollarda ve PC’de deneyimi geliştirmeye yönelik bir güncelleme alacağını ilk kez 2020 Eylül ayının başlarında duyurdu. İşte o duyurudan resmi tanıtım yazısı:

En güçlü oyun donanımından yararlanmak için geliştirilen The Witcher 3 Next-Gen, temel oyunda, her iki genişleme paketinde ve tüm ekstra içerikte ışın izleme ve daha hızlı yükleme süreleri dahil olmak üzere bir dizi görsel ve teknik iyileştirme içerecek.

O sırada CD Projekt RED, güncellemenin 2021’de geleceğini söyledi. O yılın başlarında, The Witcher 3 Next-Gen’in 2021’in ikinci yarısında geleceği doğrulandı, ancak Ekim 2021’de Polonya stüdyosu ertelemek zorunda kaldı. 2022’nin 2. Çeyreği olarak beklenen yeni bir lansman penceresi ile en az altı ay.

The Witcher 3: Wild Hunt için bu yeni nesil güncellemenin geliştirilmesi, Nintendo Switch bağlantı noktasıyla zaten ilgilenmiş olan üçüncü bir taraf olan Sabre Interactive’e verilmişti. Bununla birlikte, şaşırtıcı bir şekilde, CD Projekt RED, Nisan 2022’de geliştirmeyi tekrar kendi eline alacağını duyurdu, bu da The Witcher 3 Next-Gen’in süresiz bir gecikme alması anlamına geliyordu.

Haber kaçınılmaz olarak yatırımcıları endişelendirdi, bu nedenle CD Projekt RED, yeni sürümün bir şekilde geliştirme cehennemine girmediği konusunda onlara güvence vermek zorunda kaldı. Sonraki ay stüdyo The Witcher 3 Next-Gen’i 2022 Tatili için yeniden onayladığında, kafamızda kalan tüm şüpheler muhtemelen ortadan kalktı. Ardından, Kasım ayında, 14 Aralık olan kesin lansman tarihini aldık.

Ücretsiz The Witcher 3 Next-Gen güncellemesi, tüm teknik geliştirmelere ek olarak bir dizi yaşam kalitesi ve oynanış iyileştirmesi içeren nihayet burada. PC’de oyuncular yepyeni bir Ultra+ grafik ön ayarının keyfini çıkarabilir. Ardından, dört ışın izlemeli efekti etkinleştirebilirler: küresel aydınlatma, ortam perdeleme, gölgeler ve yansımalar, son ikisi konsollarda mevcut değildir.

Her şey açıkken, oyun kesinlikle harika görünüyor. Kabul edildi, başlangıçta harika bir temeli vardı, ancak dokular burada açıkça daha yüksek kalitede (kısmen entegre modlar sayesinde) ve tıpkı yansımaların ve gölgelerin doğruluğu ve keskinliği gibi çizim mesafesi büyük ölçüde iyileştirildi. Gösterinin yıldızı, oyunun aydınlatmasını yeni zirvelere çıkaran ışın izlemeli küresel aydınlatmadır.

Toussaint’in başkenti Beauclair’de yürümek, sağda ve solda çarpıcı manzaralar sunuyordu. İlk bakışta oyun, DLSS 3 etkinken saniyede yaklaşık 120 kare sunan üst düzey bir donanımda (Intel i7 12700K, GeForce RTX 4090) oldukça iyi bir performans gösterdi. Bununla birlikte, kare hızlarını geçici olarak yarıya indiren can sıkıcı kekemelikten, görünüşte bitmeyen bir dizi çökmeye kadar sorunlar hızla başladı. Cidden, The Witcher 3 Next-Gen her iki veya üç dakikada bir çöküyormuş gibi hissettirdi ve testimizi gerçek bir acı haline getirdi. Yukarıda gömülü olan on üç dakikalık oynanışı bir araya getirmek için üç farklı oturumu birleştirmek zorunda kaldık ve aslında videonun hemen sonunda bir çökmenin geldiğini görebilirsiniz.

Ne yazık ki, her iki sorun da çok yaygın görünüyor. Resmi Twitter hesabı kabul edildi Bu tür birçok rapor, belirli konularda bir güncellemenin geliştiriciler tarafından mümkün olan en kısa sürede paylaşılacağını da sözlerine ekledi.

Açıkça söylemek gerekirse, hayranların veya aslında CD Projekt RED yöneticilerinin, PlayStation 4 ve Xbox One’daki rezil Cyberpunk 2077 lansman sorunlarından sonra umdukları kusursuz vitrin değil. Oyunun başlangıçta planlanan çıkış penceresinden iyi bir yıl ertelendiğini düşündüğünüzde daha da ağırlaştırıcı. Kabul edilirse, bu sorunların düzeltilmesi önceki fiyaskoda görülenlerden çok daha kolay olabilir.

Bir yan not olarak, The Witcher 3 Next-Gen’in önceki aksi iddialara rağmen Yüksek Dinamik Aralık (HDR) ekranlarını desteklemediğini de fark ettik. HDR’yi şimdilik Windows’ta kapalı tutmanızı öneririz. İşin iyi yanı, PlayStation 5 sürümünde bulunan dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyiciler, bir DualSense denetleyiciniz varsa PC’de de deneyimlenebilir. Bu uygulama oldukça ince ama hoş bir ek olmaya devam ediyor.

Bu hikayeyi paylaş

Facebook

twitter

genel-17