Kredi: CC0 Public Domain

NASA Perşembe günü yaptığı açıklamada, iki Rus kozmonotun Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki bir uzay yürüyüşünün, bir soğutucu sızıntısının tespit edilmesinin ardından iptal edildiğini söyledi.

Rus uzay ajansı Roscosmos, Sergei Prokopyev ve Dmitry Petelin’in uzayda yaptığı yürüyüşün, ISS’ye kenetlenmiş Soyuz uzay aracında uyarı göstergelerinden birinin çalması üzerine iptal edildiğini söyledi.

Görev Çarşamba için planlanmıştı.

NASA, “Soyuz MS-22 uzay aracının arka ucundan” geminin arkasına doğru bir soğutma sıvısı sızıntısının keşfedildiğini söyledi.

ABD uzay ajansı, “NASA ve Roscosmos, devam eden analizlerin ardından bir sonraki eylem planını belirlemek için birlikte çalışmaya devam edecek.” Dedi.

“Uzay istasyonundaki mürettebat üyeleri güvende ve sızıntı sırasında herhangi bir tehlike altında değillerdi.”

ABD’li astronot Frank Rubio, 21 Eylül’de Kazakistan’dan fırlatılan Soyuz roketinde iki Rus kozmonotla birlikte ISS’ye uçtu.

Moskova’nın Şubat ayında Ukrayna’ya saldırısının başlamasından ve ardından Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarının iki ülke arasındaki bağları parçalamasından bu yana uzay, Moskova ile Washington arasında ender bir işbirliği yolu oldu.

Uluslararası Uzay İstasyonu, Soğuk Savaş sırasındaki Uzay Yarışı rekabetinin ardından ABD-Rusya işbirliği için bir umut döneminde 1998 yılında fırlatıldı.

© 2022 AFP

Alıntı: Rus ISS uzay yürüyüşü soğutma sıvısı sızıntısı nedeniyle iptal edildi: NASA (2022, 15 Aralık) 15 Aralık 2022’de https://phys.org/news/2022-12-russian-iss-spacewalk-cancelled-due.html adresinden alındı

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1