Nijerya kilise saldırısının bir videosu Instagram'a geri yüklendi

resim: Justin Sullivan (Getty Resimleri)

Meta’nın Gözetim Kurulu Çarşamba günü Nijerya kilisesine yapılan saldırının, yerde kanlar içinde yatan hareketsiz cesetleri gösteren bir videosunu geri yükledi. tarihinde paylaşılan video instagramnihayetinde vardı Kullanıcının eklediği hashtag’ler, saldırıyı yüceltiyor ve insanların çektiği acıyı en aza indiriyormuş gibi gösterilebileceği için kaldırıldı.

A Meta’nın Gözetim Kurulu’ndan rapor hashtag’lerin “öncelikle eğlence amaçlı silahlar, ateşlenen silahların sesine imalar ve askeri teçhizat ve simülasyonlar hakkında” olduğunu söyledi. Şiddet ve Grafik İçerik politikası için Meta Medya Eşleştirme Hizmeti bankası, şirketi video konusunda uyardı ve video, politikayı ihlal ettiği için kaldırıldı.

Kurul, videonun kaldırıldığı tarihte 6.000’den fazla kez görüntülendiğini bildirdi. Takip etmek Meta’lar kararın ardından kullanıcı, içeriğin geri yüklenmesini talep ederek Gözetim Kurulu’na başvurdu. Kurul, gönderiye yapılan yorumların “Nijerya’da güvenlikle ilgili dualar ve açıklamalar” içerdiğini ve hashtag’lerin kullanıcının yüklediği diğer gönderilere eklendiğini tespit etti.

Video, 5 Haziran’da Nijerya’nın Owo kentinde düzenlenen ve silahlı kişilerin bir Katolik kilisesine girip düzinelerce insana saldırdığı ve en azını terk ettiği saldırının sonrasına ait gibi görünüyor. dahil 40 tapan öldü çocuklar.

Saldırıyı takip eden saatlerde hayatta kalanlar, cesetlerin, aile ve arkadaşların tepki olarak haykırışlarını gösteren videolarını yayınladı. Nijeryalı yetkililer Ağustos ayında beş şüpheliyi tutukladı ve isyancıları suçladı. İslam Devleti iğrenç eylemi gerçekleştirmekten.

Gönderiyle ilgili soruşturma, içeriğin geri yüklenmesinin “Meta’nın Topluluk Standartları, değerleri ve insan hakları sorumluluğu” ile tutarlı olduğunu tespit etti. haber bülteni.

Videonun gösterilmesinin giderek daha önemli hale geldiğini ekledi çünkü “Nijerya’da devam eden bir dizi terör saldırısı yaşanıyor ve Nijerya hükümeti, 5 Haziran saldırısıyla ilgili olarak yapmamış gibi görünse de, bazılarının haberini bastırdı. . Kurul, bu tür bağlamlarda ifade özgürlüğünün özellikle önemli olduğunu kabul eder.”

Kurul, hashtag’ler söz konusu olduğunda, Meta’nın ilk kez belirttiği gibi farkındalık yarattığını ve sadist olmadığını bulduğunu söyledi. Meta’nın videoyu geri yüklemesini talep ettiler ve izleyicileri uyaran ve kurbanların mahremiyetini koruyan bir “rahatsız edici içerik” sorumluluk reddi beyanının eklenmesi gerektiğine oybirliğiyle karar verildiğini söylediler.

Meta’ya yönelik diğer öneriler arasında, Şiddet ve Sansürsüz İçerik politikasındaki dilin gözden geçirilmesi ve videolarına bir uyarı ekranı uygulandığında kullanıcılara bildirimde bulunulması yer alıyordu.genel-7