İle

Satürn ve halkalarının çizimi. Tüm dış gaz devi gezegenler – Jüpiter, Satürn, Neptün ve Uranüs – etraflarında halkalar var.

Gezegenler, gezegenin yörüngesinde dönen parçacıklardan oluştuğu için halkalarla çevrilidir. Bu parçacıklar, kaya, buz ve toz gibi çeşitli malzemelerden oluşabilir. Halkalar, gezegenin çevresindeki kuyruklu yıldızlar, asteroitler veya aylar gibi nesneler parçalandığında ve enkazları gezegenin yerçekimi alanına çekildiğinde oluşur. Parçacıklar daha sonra gezegenin yörüngesinde dönmeye başlar ve bir halka oluşturur. Halkaların boyutu ve şekli, parçacıkların boyutuna ve bileşimine ve ayrıca gezegenin yerçekimine bağlı olarak değişebilir. gibi bazı gezegenler Satürnbüyük ve ayırt edici halka sistemleri ile tanınırken, diğerleri, örneğin Marsçok daha küçük ve daha az fark edilen halkalara sahiptir.

Satürn’ün çok uzun bir süre güneş sistemimizde halkaları olan tek gezegen olduğu düşünülüyordu. Satürn’ün etrafındaki halkalar yaklaşık 400 yıl önce ünlü astronom Galileo Galilei tarafından keşfedildi. Merceklerden yaptığı çok basit bir teleskop kullandı ve onu gece gökyüzündeki gezegenlere doğrulttu. İlk baktığı nesnelerden biri Satürn’dü. İlk başta Satürn’ün gezegenin her iki tarafında iki büyük uydusu olduğunu düşündü çünkü teleskopu çok iyi değildi ve yalnızca çok bulanık görüntüler üretiyordu.

O zamandan beri gökbilimciler, tüm dış gaz devi gezegenlerin etrafındaki halkaları bulmak için daha büyük ve daha iyi teleskoplar kullandılar: JüpiterSatürn, Neptünve Uranüs. Bu gezegenler, sistemimizdeki diğerlerinin aksine, büyük ölçüde gazdan oluşur.

Halkaların nasıl çalıştığından veya nasıl oluştuklarından tam olarak emin olmasak da birkaç teori var.

Hubble Satürn 2021

Hubble’ın Satürn’e 2021 bakışı, gezegenin kuzey yarımküresinin bantlarında hızlı ve aşırı renk değişimleri gösteriyor. Kredi: NASA, ESA, A. Simon (NASA-GSFC) ve MH Wong (UC Berkeley); Görüntü İşleme: A. Pagan (STScI)

Farklı teoriler

İlk teori halkaların gezegenle aynı zamanda oluştuğunu belirtir. Gezegenleri oluşturan bazı gaz ve toz parçacıkları, gezegenin çekirdeğinden çok uzaktaydı ve yerçekimi ile bir araya getirilemezdi. Halka sistemini oluşturmak için geride kaldılar.

ikinciye göre teoriBenim kişisel favorim olan halkalar, gezegenin gezegenle aynı zamanda oluşan iki uydusunun bir şekilde yörüngelerinden rahatsız olması ve sonunda birbiriyle çarpışması sonucu oluşmuştur. Bu büyük çarpışmada geride kalanlar bir daha bir araya gelerek yeni bir ay oluşturamadı. Bunun yerine bugün gördüğümüz halka sistemlerine yayıldı.

Henüz kesin cevaplarımız olmadığı için farklı teorileri keşfetmeye ve test etmeye devam ediyoruz.

Uranüs X-ışını Optik Kompozit

2002’de Chandra’dan alınan X-ışını verileri ve Hawaii’deki Keck teleskobundan gelen optik verilerle birleşik Uranüs görüntüsü. Kredi: Röntgen: NASA/CXO/University College London/W. Dunn ve diğerleri; Optik: WM Keck Gözlemevi

Bildiğimiz şey, çeşitli gezegenlerin etrafındaki halkaların hepsinin birbirinden biraz farklı olduğu, ancak hepsinin de bazı ortak özellikleri olduğu.

İlk olarak, hepsi kalın olduklarından çok daha geniştir. Örneğin, Satürn’ün halkaları yaklaşık olarak 175.000 mil (282.000 kilometre) genişliğinde (gezegenden uzağa doğru uzanır) ancak yalnızca 650 fit (200 metre) kalınlığındadır. Bu, kahvaltıda tabağınızda 9 mil (14 km) genişliğinde normal bir gözleme olması gibi bir şey.

Tüm halka sistemlerinin paylaştığı diğer bir şey de hepsinin küçük buz ve kaya parçacıklarından yapılmış olmasıdır. Bu parçacıkların en küçüğü toz tanelerinden daha büyük değilken, parçacıkların en büyüğü yaklaşık 65 fit (20 metre) çapındadır – yaklaşık bir okul salonu büyüklüğündedir. Gezegenlerin etrafındaki tüm halkalar da bazen kilometrelerce genişliğinde boşluklar içerir ve ilk başta kimse bunun nedenini anlayamaz. Daha sonra boşlukların küçük nedenlerden kaynaklandığını öğrendik. Aylar halka sisteminin o belirli kısmındaki tüm malzemeyi yutmuştu.

Neptün Yakın Çekim (Webb NIRCam)

Webb’in 12 Temmuz 2022’de çekilen Neptün’ün Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) görüntüsü, otuz yılı aşkın bir süredir ilk kez gezegenin halkalarını tam odak noktasına getiriyor. Kaynak: Görüntü: NASA, ESA, CSA, STScI, Görüntü İşleme: Joseph DePasquale (STScI)

Satürn’ün halkaları ile diğer gaz devi gezegenler arasındaki en büyük fark, Satürn’ün halkalarını oluşturan parçacıkların güneşten gelen ışığı Dünya’ya geri yansıtma konusunda çok iyi olmalarıdır. Bu, çok parlak göründükleri anlamına gelir, bu yüzden halkaları Dünya’dan normal bir teleskop kullanarak görebiliriz. Satürn’ün halkalarında hapsolmuş çok sayıda parçacık da halkaları çok daha büyük ve geniş yapıyor; Diğer gaz devi gezegenlerin halkalarından daha kolay görülmelerinin bir başka nedeni de budur.

Uranüs ve Neptün’ün halkalarını oluşturan parçacıklar, güneş tarafından karartılmış elementler içerir. Bu karanlık parçacıklar, kömür veya odun kömürü parçalarına çok benziyor. Bu onları görmeyi çok daha zorlaştırır çünkü güneş ışığının çoğunu bize geri yansıtmazlar.

Yeni keşifler

Bu astronomi için heyecan verici bir zaman. Dünyanın dört bir yanından giderek daha fazla uydu ve uzay sondası fırlatılıyor. dünya, bu da güneş sistemimizin dış gezegenlerini araştırmamızı sağlar. Bu, astronomların bu halkaları inceleme şansına sahip olacağı anlamına geliyor ve umarım bir gün tüm sorularınızı ve daha fazlasını yanıtlayabileceğiz.

Güney Afrika Astronomi Gözlemevi SALT Gökbilimcisi Dr. Rudi Kuhn tarafından yazıldı.

Bu makale ilk olarak yayınlandı Konuşma.Konuşmauzay-2