2022, Artemis ay görevinin lansmanı, James Webb uzay teleskobundan gelen muhteşem görüntüler veya DART sondası ile bir asteroit çarpması arasında NASA için olağanüstü bir yıl oldu. Ama yıl henüz bitmedi. NASA ve ortakları, Dünya yüzeyini kaplayan neredeyse tüm suyu görmek için Perşembe günü bir görev başlatıyor.

Uydu Yüzey Suyu ve Okyanus Topografyası (SWOT) Perşembe günü bir SpaceX Falcon 9 roketinde fırlatılacak. Roket, California’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’ndeki Uzay Fırlatma Kompleksi 4-Doğu’dan fırlatılacak.

Yörüngeye girdikten sonra SWOT, okyanustaki su derinliğini ve Dünya yüzeyinin %90’ından fazlasındaki tatlı su kütlelerini ölçecektir. Yenilikçi teknolojisi, su yüksekliğinin bilimsel ölçümlerinin mekansal çözünürlüğünü artıracaktır.

Su döngüsünü anlamak ve taşkınları önlemek

NASA’nın Yer Bilimleri Bölümü başkanı Karen St. Germain Çarşamba günü gazetecilere verdiği demeçte, “Önemli çünkü küresel ısınmayla birlikte okyanuslar yükseliyor.” “Kıyılarımız değişiyor ve iç su kütlelerinde – göller, rezervuarlar ve nehirler – büyük dalgalanmalar görüyoruz. »

SWOT, diye devam etti, su döngüsü anlayışımıza “devrim niteliğinde bir ilerleme” getirecek – suyun okyanuslardan karaya atmosfer yoluyla nasıl hareket ettiği ve sonra okyanusa geri döndüğü.

“GZFT’den elde edilen veriler, su yöneticileri ve iç kesimlerdeki tarım üreticilerinden artan sel riskiyle karşı karşıya olan kıyı topluluklarına kadar dünyanın dört bir yanındaki toplulukları bilgilendirecek” diye ekledi.

Dört ajans katıldı

SWOT görevi, NASA ve Fransız uzay ajansı Center National d’Etudes Spatiales (CNES) arasındaki ortak bir çabadır. Uzay ajansları, Kanada Uzay Ajansı (CSA) ve Birleşik Krallık Uzay Ajansı’ndan da yardım aldı.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı (JPL), görevin bilim yükünün ana bileşenini oluşturdu: Ka-bandı Radar İnterferometresi (KaRIn). Radar interferometri kullanarak, Karin, nadirde yaklaşık 20 km’lik bir sapma ile 120 km genişliğindeki bir bantta okyanus ve yüzey suyu seviyelerini ölçecek. Kanada Uzay Ajansı, KarIn için yüksek güçlü bir montaj bileşeni sağladı.

Yük ayrıca, KarIn bantları arasındaki boşlukta veri toplayacak olan Jason sınıfı altimetreyi de içerir. Düz bir çizgide yukarı ve aşağı hareket eden sinyaller gönderecek ve alacaktır. Deniz yüzeyi yüksekliğini belirlemek için her darbenin gidiş-dönüş seyahat süresi kullanılacaktır.

CNES için Nadir altimetre ve DORIS anteni

Sonra DORIS anteni var (Doppler Orbitografi ve Uydu ile Entegre Radyo Konumlandırma). CNES tarafından inşa edilen bu alet, iyi bir kapsama alanı sağlamak için Dünya’ya eşit olarak dağıtılmış, yerdeki 50 ila 60 radyo işaretçisinden gelen sinyalleri alacaktır. CNES ayrıca Nadir altimetresini de yaptı.

Yük ayrıca aralarındaki su buharını ölçmek için bir mikrodalga radyometre, bir X-bant anteni, lazer reflektör düzeneği adı verilen bir dizi ayna ve bir GPS alıcısı içerir.

Haziran 2021’de Jet Tahrik Laboratuvarı, yükü, uluslararası bir ekibin cihazları uydu otobüsüne entegre ettiği Fransa’ya gönderdi.

“Gözlük takmayı düşünün,” dedi St. Germain. “Bu iç su kütlelerinin net bir resmini elde edeceğiz. Birkaç bin göl ve rezervuardan milyonlara çıkacağız. Bunun, tarımdan insan tüketimine kadar her şey için suyu yönetmek üzere su seviyeleri bilgisine güvenenler için çok büyük bir olumlu etkisi olacaktır. »

Kaynak : ZDNet.comgenel-15