1 Ocak 2023’ten itibaren, Microsoft, bulut hizmetlerinin Avrupalı ​​müşterilerinin verilerini Eski Kıta sınırları içinde depolamasına izin verecek. Böylelikle Redmond firması Avrupa’da yürürlüğe giren regülasyonlara uyum sağlamaktadır.

Microsoft, Avrupa düzenlemelerine uymak istiyor

Tüm Avrupa Birliği vatandaşlarının kişisel verilerini korumayı amaçlayan Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) yürürlüğe girmesinden bu yana, büyük şirketler özellikle Avrupa’dan gelen veri akışıyla ilgileniyor.

aynı kategoride

Fransa: Iliad ve Nokia, Avrupa’nın en büyük 5G fabrikasını talep ediyor

Ayrıca, yakın zamanda bir Alman raporu,Microsoft 365 bulut hizmeti GDPR uyumlu değildiözellikle barındırdığı belirli kişisel veriler Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne aktarıldığı için. Bu, Gizlilik Kalkanı’nın sona ermesinden bu yana yasal bir sorun teşkil etmektedir.iki bölge arasında veri aktarımını düzenleyen .

Bir çözüm gittikçe daha yakın görünüyorsa, Microsoft liderliği ele almaya karar verdi ve 2021’in sonunda AB Veri Sınırını sundu.. Amerikan devi daha sonra söz verdi “ 2022 sonuna kadar tüm verilerin AB içinde işlenmesi ve saklanması » ; neredeyse teslim tarihini karşılamayı başardı.

Microsoft, 1 Ocak 2023’ten itibaren müşterilerine Microsoft 365, Azure, Power Platform ve Dynamics 365 hizmetleri için verilerini Avrupa sınırı içinde depolama ve işleme olanağı sunacak.. Bu sürümle Microsoft, yerel depolama ve işleme konusundaki mevcut taahhütlerini genişletiyor, Avrupa dışındaki veri akışlarını önemli ölçüde azaltıyor ve sektör lideri veri yerleşimi çözümlerimizi geliştiriyor. Microsoft yazıyor Bir basın açıklaması.

Avrupa Komisyonu ve Avrupa Bayrakları

Fotoğraf: Guillaume Périgois / Unsplash.

Microsoft tarafından yeni veri merkezleri planlanıyor

AB Veri Sınırının konuşlandırılması üç aşamada gerçekleşecek : “ İlk aşama, müşteri verileriyle ilgili olacaktır. Ardından, sonraki aşamalarda ilerlerken, kayıt verilerini, hizmet verilerini ve diğer veri türlerini sınırlar içinde taşıyacağız. ”, diye açıklıyor Microsoft’un gizlilikten sorumlu başkanı Julie Brill, Reuters. İkinci faz 2023’ün sonunda, üçüncü faz ise 2024’te tamamlanacak.diye açıkladı.

Bu önlem, hem Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşlarını hem de Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) vatandaşlarını ilgilendirmektedir., İsviçre’yi içerir. ” AB ve EFTA’daki müşterilerin gereksinimlerini karşılamak için Avrupa çapında 17’den fazla bölgede veri merkezleri açtık ve kuruyoruz. 2020’den beri 9 yeni veri merkezi kurma planlarımızı duyurduk ve son iki yılda 12 milyar doları aşan yatırımlar yaptık.Microsoft’u Avrupa’nın dijital geleceğindeki en büyük sermaye yatırım kaynaklarından biri haline getiriyor “, diye devam ediyor Redmond firması.

Ancak, belirtildiği gibi, not etmek önemlidir. Dijital Fabrikao AB Veri Sınırı, Bulut Yasasını etkilemeyecek, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliğini garanti altına almak için Washington’un Amerikan şirketlerinin barındırdığı verilere nerede olurlarsa olsunlar erişmesine olanak tanır. Hatırlatma olarak, Microsoft, Avrupa’daki bulut pazar liderlerinden biridirşirketin diğer iki Amerikan deviyle birlikte hakim olduğu: Amazon Web Services ve Google Cloud.genel-16