Halka açık elektrikli otomobil üreticisi Lucid Motors, dünyanın en büyük EV pazarında işe alıma başlarken Çin’e girmeye hazırlanıyor.

Kaliforniya merkezli otomobil şirketi, LinkedIn’i olan Şangay’da bir düzine pozisyon alıyor gönderiler göstermek. Roller, ürün yönetimi, pazarlama ve satış, kamu politikası, tasarım, tedarik zinciri yönetiminden yazılım geliştirmeye kadar uzanır. Bir araya getirdiği ekibin türü, Lucid’in en azından yakın gelecekte Tesla’nın yaptığı gibi yerel olarak üretmektense Çin’e araç ithal etme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

TechCrunch, Çin genişlemesiyle ilgili ayrıntılar için Lucid’e ulaştı.

Şirket, Çin genişlemesinin ilk aşamasında görünüyor. “Müşteri ihtiyaçlarını yakalamak” için bir ürün yöneticisi arıyor. [the] büyük Çin bölgesi, ilgili içgörüleri toplayın, [and] özelliklere öncelik verin, örneğin. “Çin’de konut şarjı için bir pazara açılma stratejisi tanımlayıp yürüterek” ülkenin şarj altyapısını anlayacak birine ihtiyacı var. Pazarlama, UX, Android geliştirme ve markalama alanlarında yerelleştirme üzerinde çalışmak için yetenek işe alıyor.

Lucid ayrıca tedarik zincirlerini Şangay’dan yönetmek için personel alıyor. Firma, ABD’de satılan araçları için Shenzhen merkezli lidar üreticisi Robosense de dahil olmak üzere Çinli tedarikçilerle bağlantı kuruyor, ancak sahada birinin olması muhtemelen tedarikçilerle iletişimi ve kaynak bulmayı çok daha kolaylaştıracak.

En hayati – ve zor – işe alım belki de kamu politikası başkanıdır. Kişinin, “Global Kamu Politikası Başkanı ve MD – Çin, satış, pazarlama, vergi, tedarik zinciri ve ürün ekipleri, Lucid’in Çin’deki işine fayda sağlayan politik ve düzenleyici stratejiyi yürütecek.”

Çin’e girmeyi deneyen herhangi bir yabancı teknoloji firması, ülkenin düzenleyici ortamında gezinmenin küçük bir başarı olmadığını biliyor. Ancak EV gibi belirli sektörlerde hükümet, kısmen rekabeti teşvik etmek için yabancı yarışmacıları kollarını açarak karşıladı.

Yakın tarihin en büyük başarısı Tesla’nın bir yıl içinde yapımına başlanan üretimden üretime geçen Giga Shanghai’a ait. Çin, Tesla için yalnızca önemli bir gelir kaynağı değil, aynı zamanda önemli bir üretim merkezi haline geldi – Giga Shanghai şu anda dünyanın en büyük EV fabrikası. Tesla’nın Çin kaptanı Tom Zhu’nun saflarda yükselmesi ve yakın zamanda yaklaşan Gigafactory Austin’i yönetmesi için meşale verilmesi şaşırtıcı değil.

Çin’in sunduğu heyecana rağmen, Lucid orada çetin bir savaşla karşı karşıyadır. Tesla’nın kalesinin yanı sıra, ülkenin EV pazarı, yerleşik otomobil üreticisi BYD ve gelir akışlarını çeşitlendirmek için Avrupa’ya doğru genişleyen Xpeng ve Nio gibi girişim destekli yeni başlayanlar da dahil olmak üzere yerli oyuncularla dolu.

Lucid’in lüks fiyatlandırmaya yönelik primi, Çin’de sınırlı bir erişime sahip olacağı anlamına geliyor. Tesla, pazar için daha uygun fiyatlı ürün grupları oluşturmayı başardı. Model Y’nin daha ucuz, Şanghay yapımı versiyonu o en çok satan oldu. Devlet sübvansiyonlarıyla, spor hizmeti EV daha önce 300.000 yuan’ın (43.000 $) altında satıldı. Şimdi sübvansiyonların kısılmasıyla, Tesla taşındı Çin fiyatlarını %9’a kadar düşürdü Yerel rakiplere karşı rekabet gücünü korumak.

Karşılaştırıldığında, Lucid’in en uygun fiyatlı modeli Lucid Air Pure, 100.000 € civarında bir başlangıç ​​fiyatı bekleniyor Almanya ve Hollanda’da (106.000 $). Lucid gerçekten de ABD’den Çin’e araba gönderiyorsa, müşterilerin ayrıca bir ithalat vergisi ödemesi gerekir.

Lucid muhtemelen maliyetlerini düşürmek için bir Çin fabrikasına göz dikiyor. Soru, şirketin dünyanın diğer ucundaki yerel bir fabrikayı işletmek için mali güce ve hükümet ilişkilerine sahip olup olmadığıdır. Firmanın CEO’su ve CTO’su Peter Rawlinson söyledi mi geçen yıl Kasım ayında, otomobil üreticisi on yılın ortasına kadar Çin ve Orta Doğu’da fabrikalara sahip olmayı planlamıştı. Belki de Çin’in becerikli üretimi, Ağustos ayında “olağanüstü tedarik zinciri ve lojistik zorluklarla” karşı karşıya kaldığı için üretim hedeflerini yeniden azaltacağını açıklayan Lucid’i rahatsız eden bazı sorunları gerçekten çözebilir.genel-24